Son Dakika

Dünya Güneş'e en yakın konuma ulaştı

Güneş etrafında eliptik bir yörüngede hareket eden Dünya, 3 Ocak Pazartesi günü Güneş'e en yakın olduğu perihelyon (gün beri) konumuna ulaştı.
Dünya Güneş'e en yakın konuma ulaştı AA

Gökbilimciler, Dünya'nın yörüngedeki yıllık devri içinde Güneş'e en yakın olduğu perihelyon (gün beri) konumuna ulaştığını bildirdi.

Gökbilimciler yaptıkları ölçümlerde, Güneş etrafında eliptik bir yörüngede hareket eden Dünya'nın, 3 Ocak Pazartesi günü Güneş'e 4 milyon 830 bin kilometre daha yakın konuma ulaştığını tespit etti.

Gökbilimde 'perihelyon (günberi) noktası' adı verilen ve her yıl ocak ayında gerçekleşen yaklaşma durumu, Dünya'nın yörüngesinin hafif eliptik şeklinden kaynaklanıyor. Söz konusu eliptik biçim, Dünya üzerinde farklı iklimlerin yaşanmasını mümkün kılıyor.

Dünya'nın Güneş'ten en uzak olduğu konuma ise 'apheliyon (gün öte)' adı veriliyor. Apheliyon konumu her yıl temmuz ayı başında ortaya çıkıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.