Son Dakika

Google, görseller üzerinden alışveriş özelliğini test etmeye başladı

Instagram'da mevcut olan ve son dönemde sıkça karşımıza çıkan "fotoğraf üzerinden alışveriş yapma" özelliğini şimdi de Google test ediyor. Google bu özellikle insanları daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmeyi planlıyor.

Google, görseller üzerinden alışveriş özelliğini test etmeye başladı

Geniş kitlelerce kullanılan ve milyonlarca abonesi olan Instagram ve Pinterest gibi görselliği ön plandaki yayınların net bir şekilde gösterdiği gibi fotoğraflar ve videolar, reklam vermek ve ürünleri kullanıcılara doğrudan satmak için oldukça önemli bir rol oynuyor. Instagram’da mevcut olan ve son dönemde de karşımıza çıkan “fotoğraf üzerinden alışveriş yapma” özelliğini şimdi de arama motoru Google test etmeye başladı.

KULLANICILARA GÖSTERMEYE BAŞLADI

En popüler arama motoru olan Google bu uygulama ile insanları arama sonuçları üzerinden daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmeyi hedefliyor. Google ilk etapta görsel arama sonucu üzerinden alışveriş imkanını sadece sponsorlu sonuçlarla sınırlı tutmayı planlıyor. Bu özellik sayesinde ilgisini çeken ürünün bulunduğu bir görsele ulaşanlar, doğrudan o görsel üzerinde gerekli yerlere dokunarak ürünün satış sayfasına gidebilecek. İnternet devi hâlihazırda bu özelliği  “ofis mobilyaları” gibi geniş başlıklarda arama yapan küçük kullanıcı gruplarına göstermeye başladı.

Bu reklam biçimi, markaların görüntülerini doğrudan ürün adları ve fiyat etiketleri ile açıklamalarına olanak tanırken ürünün yanındaki etiket, “Ücretsiz alışveriş” veya “Satışta” gibi isim, fiyat ve diğer özelliklere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Sponsorlu bir resim içinde birden fazla öğe işaretlenebiliyor, ayrıntıları gizlemek ve resmin tamamını görmek için sağ alt köşeye tıklamak yeterli oluyor. Google’ın yeni reklam modelini tamamen kullanmaya başlayıp başlamayacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.