Son Dakika

Google haritalara artırılmış gerçeklik geldi

Dünya genelinde telefonda en çok kullanılan Google haritalara yeni bir özellik geldi. Artırılmış gerçeklikle yollar şimdi daha detaylı ve gerçek.
Google haritalara artırılmış gerçeklik geldi

Google, bu senenin başında Google Haritalarda Pixel telefonlar için yayınladığı artırılmış gerçeklik özelliklerini artırılmış gerçeklik desteği bulunan tüm Android ve iOS cihazlara getiriyor. Canlı Görünüm modunda gideceğiniz yolda nereye gitmeniz gerektiğini artırılmış gerçeklik animasyonlarıyla gösteren özellik bu hafta içinde tüm cihazlar için yayınlanacak.

Artırılmış gerçekliğin kullanım alanlarının artmasıyla birlikte farklı alanlarda hayatlarımızı kolaylaştıran uygulamaları görüyoruz. Bunların arasında Google'ın Haritalar uygulamasındaki artırılmış gerçeklik güncellemesi de bulunuyor.

Bu senenin başlarında Google'ın Pixel telefonlarında beliren özellik, Google Haritalar'da kullanıcılara artırılmış gerçeklikle yapılmış yönlendirmeler vererek yol tarifi yapıyordu. Kullanıcılar, girmeleri gereken sokağı gösteren oklar sayesinde kolay bir şekilde gidecekleri yere gidebiliyordu.

Google, bugün itibarıyla bu özelliğini yalnızca Pixel kullanıcılarına değil, birçok Android kullanıcısının yanı sıra iOS kullanıcılarına da sundu. ARCore uygulamasını destekleyen Android cihazlar ve ARKit uygulamasını destekleyen iOS cihazlar, Google Haritalar'ın Canlı Görünüm özelliğini kullanabilecek.

Google, Haritalar uygulamasında artırılmış gerçeklik özelliğini kullanmak isteyenlere sistemin nasıl çalıştığını da anlattı. Özelliğe sahip olan kişilerin yapması gereken şey, gitmek istedikleri yeri haritada bulduktan sonra yol tarifi seçeneğine tıklamak. Bu noktadan sonra yürüyüş seçeneğini seçin ve ekranın altında bulunan Canlı Görünüm seçeneğini seçin.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.