Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Google’dan ABD’ye uyarı

Google’dan ABD’ye uyarı

Google, ABD hükümetine, Çinli akıllı telefon markası Huawei’ye yönelik yaptırımların ulusal güvenliği tehlikeye soktuğu konusunda uyardı. Google özellikle Huawei’nin Android’e alternatifinden endişe duyuyor.

ABD hükümeti önceki haftalarda Çinli dev şirketi Huawei’ye yaptığı yaptırımlar ile teknoloji dünyasında bir etki meydana getirmişti. Hal böyleyken Amerikan teknoloji ve yazılım şirketleri Çinli şirketle işlemlerini sonlandırmak zorunda kaldı. Bunlardan biri olan Google, Huawei Android lisansını iptal etmek zorunda kaldı.

Google, Huawei’nin Android lisansı olmadan akıllı telefonlar için kendi işletim sistemini geliştirmesinden korkuyor. Amerikan şirketi hükümeti bu yazılımın daha fazla hata içerdiği konusunda uyardı ve bu nedenle Çin de dahil olmak üzere daha kolay saldırıya uğradı.

ABD’de teknoloji alanında akıllı telefonlar pazarında Huawei’nin payı sıfırdır. Ancak, Çinli markanın akıllı telefonları Avrupa ve Asya’da iyi satılıyor. Bu satış Huawei’yi Samsung’tan sonra ikinci büyük akıllı telefon üreticisi yapıyor.

Şu anda, yalnızca Apple’ın akıllı telefonlarında bulunabilen işletim sistemi olan iOS, Android için değerli bir rakip. Birlikte iki Amerikan şirketi neredeyse bütün pazarı kontrol ediyor.