Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Heyecanlandıran keşif! ‘Gökten demir damlalarının yere düştüğünü hayal edin’

Öte gezegen WASP-76b'de demirin sıvı halde gökten yağmur gibi yağdığına ilişkin yapılan tespitler bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Heyecanlandıran keşif! ‘Gökten demir damlalarının yere düştüğünü hayal edin’

Gök bilimcilerin, Avrupa Astronomik Araştırma Örgütüne (ESO) ait Çok Büyük Teleskop (VLT) ile yaptığı gözlemlerin sonuçları, Nature dergisinde yayımlandı.

GÖKTEN SIVI HALDE DEMİR YAĞIYOR!

Gözlemler, bilim insanlarına gün içinde sıcaklığın 2 bin 400 derecenin üzerine çıktığı dev öte gezegen WASP-76b’de gökten sıvı halde demir yağdığını düşündürdü.

İspanya’da Astrobiyoloji Merkezi’nde görevli Maria Rosa Zapatero Osorio, ‘Gözlemler, demir buharının WASP-76b’ın gündüz olan tarafında atmosferde bol miktarda bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu demirin bir bölümü gezegenin dönüşü ve atmosferik rüzgarlar nedeniyle gece tarafına geçiyor. Burada çok daha soğuk ortamlara maruz kalan demir, sıvılaşıp yağmur gibi yağıyor.’ değerlendirmesini yaptı.

Cenevre Üniversitesinden Dr. David Ehrenreich de BBC News’e yaptığı açıklamada, ‘Su damlacıklarının çiselemesinin yerine, gökten demir damlalarının yere düştüğünü hayal edin.’ yorumunu yaptı.

WASP-76b, Dünya’ya 640 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.