Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Hikikomori nedir? Teknoloji hastalıkları (3)

Teknolojik rahatsızlıklarda ilgili ilk iki yazımızda, hem fiziksel hem de ruhsal sorunlardan bahsettim. Bu yazımızda artık bağımlılıktan öteye geçen ruhsal sorunlara devam edeceğiz.

Hikikomori nedir? Teknoloji hastalıkları (3)

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu kendi yaşantımızda ve çevremizde görmekteyiz. Özellikle teknolojik aletlerin yaşamın bir parçası olmasıyla bu sanal ortama aşırı düşkünlük insan davranışlarını ve hareketlerini hatta hayat tarzını olumsuz olarak etkiliyor. Bu etkilenme sonucu insan, sosyal bir varlık olmak için çıktığı hayat yolunda birden içine kapanık, asosyal bir hale geliyor.

Teknolojinin bir suçu mu? Yoksa teknolojiye, ona parelel değilde daha farklı bir açıdan yaklaşan insanın mı suçlu? Bence sorun her şeyde olduğu gibi teknolojide de aşırıya giden insanoğlu bir numaralı suçludur.

Wikipedializm

 

Wikipedializm

Dünyanın en büyük dijital ansiklopedisi olarak gösterilen Wikipedia’ya sürekli girip bunu bağımlılık haline getiren insanlara verilen bir isim.

Crackberry

Çok ilginç bir rahatsızlık, Blackberry marka telefonu gittiği her yerde kullanan buna banyo ve tuvalet dahil bu bu markaya olan bağımlı insanları kapsıyor.

Photolurking

Photolurking

Sosyal medya çılgınlığının insanı getirdiği noktalardan biri, Facebook’ta sürekli çevrimiçi olup insanların tüm fotolarına tek tek bakanlara verilen isim. Bir nevi fotoğraflara bağımlı olan kişiler olarak nitelendirebiliriz çünkü, kişi ayrımı ya da fotoğrafın niteliğine bakmadan her fotoğrafa vakit ayırıp inceliyorlar.

Ego Sörfü

Bu rahatsızlık aslında bir parça sosyal medya kullanıcılarında mevcuttu çünkü, internette kendini arayıp ne şekilde görünüp görünmediğini bakmak ara sıra karşılaşılan olağan bir durum gibidir fakat burada hastalık olarak adlandıracağımız şey, bunu çok sık bir şekilde yapıp, kendi profilini ve görsellerini hatta yazılarını ve yorumlarını incelemesi ve bunun bir ileri ki en tehlikeli safhası kendini beğenip, paylaşmasına kadar gidiyor. Bu rahatsızlık sosyal medya platformlarında bazen farklı isimlerle açılan hesaplar üzerinden yapıldığı oluyor. Burada ki sorun, kişinin kendi profilini görünme sayısı yükseltmekten ziyade sanki başka birinin profiline bakıyor gibi yapmasıdır.

hikikomori

Hikikomori

Bu kelimenin anlamı, her şeyden uzaklaşma bir başka deyişle elini eteğini çekmesidir. Bu Japonca bir kelimedir. Özellikle bilgisayar bağımlılığını en üst seviyeye çıkarmış artık dış dünya ile bağını kesmiş kişilere verilen bir isimdir. Ne yazık ki bu tip bireyler kendilerini dışa kapatıp, sosyallikten uzaklaşan, yeme ve içme düzeni kaybolmuş toplumda en sorunlu insanlardır. Defalarca haberlerde duyduğumuz aşırı bilgisayar başında durma sonucu ölümle sonuçlanan olayların baş aktörleridir. Aileler başta olmak üzere toplumun bu konuda bilinçli olup gereken tedbirleri alması zorunluluktur.

“Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmalı, Hayatımız olmamalı.”

Sosyal Medya Uzmanı: Deniz Unay

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri