Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Huawei’nin yeni işletim sistemi binlerce kez testten geçti

Huawei’nin yeni işletim sistemi binlerce kez testten geçti

Huawei, Google ile yaşadığı son olaylardan sonra 2012 yılında hazırladığı bir işletim sistemi olduğunu açıkladı. Bu işletim sistemini binlerce defa test etmiş olduklarını da belirten Huawei cephesi şimdilik yazılım için bir çıkış tarihi paylaşmadı. 

Huawei kullanıcıları dışında dahi insanların bile büyük bir merakla beklediği Huawei’nin işletim sisteminin uzun süredir bir geliştirme sürecinden geçtiği belirtiliyor. Başta bu işletim sistemini bir ‘B planı’ olarak hazırladığını belirten Huawei, Google’ın Huawei’nin Android lisansını askıya almasının ardından bu B planını hayata geçirmesi muhtemel.

ABD’nin dev yazılım şirketi Google’ın Huawei’yi kendi işletim sistemi hizmetlerinin dışında bırakmasından sonra birçok kişi büyük bir telaş ve merak içerisinde kaldı. Android’in yanı sıra Google Play Store’dan, Google uygulamasından da mahrum kalacak olan Huawei hakkında büyük soru işaretleri oluştu. Soru ise yıllarca üzerinde çalışılan yazılım hakkında son durum ne ve sistem ne zaman kullanıcıların karşısına çıkacak.

İşletim sistemi yazılım mühendisleri:

“Huawei’nin işletim sistemi Huawei’nin uzman ekibi tarafından binlerce kez test edilmiş olsa da işletim sistemi hâlâ tüketici ürünleri üzerinde denenmedi. Bu da Huawei’nin şu an tam bir çıkış tarihi verememesi anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Yeni işletim sistemi Android sistemi içinde uygun

Huawei’nin işletim sistemi yalnızca akıllı telefonlarla da kalmayıp ekosistem ürünlerine de destek getirecek. Bunun yanı sıra işletim sisteminin tüm Android uygulamalarıyla da uyumlu olacağı biliniyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman Huawei’nin Çin içerisinde herhangi bir kaygısı olmadığı bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde tüm bu olaylara rağmen Huawei’nin satışlarının Çin’de arttığı da biliniyor. Huawei’nin en büyük kaygısı olan ‘küresel ölçek’ sorununun nasıl çözüleceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.