Son Dakika

İklim değişikliğine Amerika'yı keşfeden Avrupalılar sebep olmuş

Yapılan yeni bir araştırmada, Amerika kıtasına ulaşan Avrupalı yerleşimcilerin, birçok ve hastalığa sebebiyet vererek küresel iklim değişikliğine yol açtıkları savunuldu.

İklim değişikliğine Amerika'yı keşfeden Avrupalılar sebep olmuş AA

İngiltere'deki Londra Üniversite Akademisi (UCL) tarafından yapılan araştırmaya göre, Avrupalıların Güney ve Kuzey Amerika kıtasında 100 yıl içinde yaklaşık 56 milyon yerliyi katletmeleri, büyük tarım alanlarının terk edilmesine ve yeniden ağaçlandırmaya sebep oldu.

Araştırmada, Amerika kıtasında Fransa büyüklüğündeki bir alanda ağaç ve bitki örtüsünde görülen artışın atmosferdeki karbondioksit (CO2) oranında büyük düşüşe yol açtığı, karbon seviyesindeki değişikliğin de 1600’lü yıllarda dünyayı soğuttuğu belirtildi.

Raporun yazarlarından UCL coğrafya profesörü Mark Maslin, Kristof Kolomb’un Amerika kıtasına ayak bastığı 1492’ye kadar iklim göstergelerinin normal göründüğünü belirterek, 'Karbondioksit ve iklim bu noktaya kadar nispeten istikrarlıydı. (Sonrası) Dünyanın sera gazlarında gördüğümüz ilk büyük değişiklik oldu.' açıklamasında bulundu.

UCL araştırmacıları, atmosferik gazı hapseden ve yüzyıllar öncesinde atmosferde ne kadar karbondioksit bulunduğunu ortaya koyabilen Antarktika buzunu analiz etti.

Daha sonra arkeolojik kanıtları, tarihsel verileri ve Antarktika buzulunda bulunan karbon analizini birleştiren araştırmacılar, direkt Avrupalı yerleşimcilerden kaynaklanan yeniden ağaçlandırmanın küresel soğumanın kilit bir bileşeni olduğunu belirledi.

Maslin, yapılan incelemelerde tüm verileri dengeleyebildiklerini kaydederek, 'Küçük Buz Çağı'nın bu kadar yoğun olmasının tek yolunun milyonlarca insanın soykırımı yüzünden olduğunu fark ettik.' ifadesini kullandı.

Bazı bilim adamları ise 1600’lerde 'Küçük Buzul Çağı' denilen sıcaklık değişikliklerinin doğal güçlerden kaynaklandığını savunuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.