Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İngiltere, interneti kontrol altında tutacak

İngiltere, interneti kontrol altında tutacak

İngiltere “terörle mücadele” tedbirleri adına dijital kontrolü sıkılaştırmayı planlıyor. Ülke Meclisi, mahkeme kararı olmaksızın polisin tüm internet verilerine ulaşabilmesini sağlayan yasa tasarısını görüşecek.
İngiliz Hükümeti bu yasa geçtiği takdirde terörle mücadelede elinin güçleneceğini savunuyor. Ancak teknoloji devleri İngiliz Hükümetinin bu savunmasına tepkili. Başını Apple firmasının çektiği bazı firmalar bunun, özgürlükleri kısıtlama anlamına geldiğini belirtiyor.
Ayrıca teknoloji devleri, “İngiltere kullanıcıların verilerini talep ettiği takdirde diğer ülkeler de aynısını yapacaktır” diyerek uyarıyorlar. Çin ve Rusya gibi ülkeler internet kontrollerini arttırmak için sırada bekliyor.

OKULLARA FİLTRE UYARISI

Bu arada İngiltere’de hükümet ‘aşırılıkla mücadele tedbirleri’ kapsamında okullara interneti filtrelemeleri tavsiyesinde bulundu.
Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, hükümetin radikalleşmeyi önleme politikası çerçevesinde, çocuk ve gençlerin internet üzerinden aşırılık ve terörle bağlantılı içeriklere erişiminin engellenmesi için eğitim kurumlarından önlem almaları istendi.
Bu kapsamda okullar, özellikle internet üzerinden terör propagandasına engel olmak için filtreleme sistemleri kullanmaları tavsiye edildi. Sistem, hali hazırda İngiltere’de bazı okulların uygulanırken, hükümet, internet filtrelemesinin tüm okulları kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmasını amaçlıyor.
Bakanlık aileler ve öğretmenlere, gençleri siber zorbalık, pornografi, çocuk istismarı ve radikalleşmeden nasıl koruyabileceklerine dair tavsiyelerde bulundu.
Eğitim Bakanı Nicky Morgan, bazı gençlerin okulda kullandıkları internetle IŞİD gibi örgütlere ait içeriğe erişebildiklerine dikkati çekerek, “Ben de bir ebeveyn olarak, internetin çocukların eğitiminde ne kadar önemli bir rol oynayabileceğini gördüm. Bu, beraberinde riskler de getirebiliyor. Bu nedenle çocukların evde ve okulda, çevrimiçi ortamda güvenli olmalarının sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

Etiketler