Son Dakika

Instagram’ın ortağı kullanıcı bilgilerini çaldı!

Sosyal medya devi olan Instagram’n pazarlama şirketi kullanıcı bilgilerini şirketten habersiz şekilde aldığı ortaya çıktı.
Instagram’ın ortağı kullanıcı bilgilerini çaldı!

Instagram ile partnerliği bulunan bir pazarlama şirketinin aylık 1 milyonu aşan kullanıcı bilgisini başka şirketlere pazarladığı ortaya çıktı. Normal şartlarda 24 saat içinde silinen hikaye paylaşımlarını da kaydeden bu yolla birçok kullanıcı verisini kaydetti. Söz konusu sızıntı, ortak Wi-Fi alanları içindeki Instagram tehlikesi konusunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Sosyal medya mecraları, gizlilik için ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar mutlaka açıkları bulan biri oluyor. Yeni kurulan pazarlama girişimi Hyp3r, Instagram’ın gözetimde yaptığı hatalardan, konfigürasyon hatalarından ve boşluklardan faydalanarak insanların hareketleri ve beğenilerine yönelik detaylı bir profil ortaya çıkardı.

Business Insider’ın haberine göre, Hyp3r isimli veri şirketi ortaklığını kullanarak hikaye paylaşımlarını kayıt altına aldı. 1 milyon kullanıcının verilerini de kendi sunucularına aktaran şirket üyelerin tüm verilerini sızdırdı.

Instagram tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şirketin erişim hakkının kısıtlandığı bilgisine yer verildi. Söylenene göre, Hyp3r söz konusu verileri Engage isimli uygulama ile şirketlere aktardı.

Genellikle otellere satılan bu uygulama otel yönetiminin kullanıcı verilerine ulaşarak kullanıcılar hakkındaki verilere ulaşması üzerine kurulu. Instagram tarafından geliştiriciler ile paylaştığı verilerle bu uygulamayı oluşturmanın mümkün olmadığı açıklandı. Aynı zamanda Hyp3r yetkilileri de yaptıkları işlemin yasadışı olmadığı söyledi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.