Son Dakika

iPhone’u çökertene 1 milyon dolar ödül verilecek

En iyi sistem güvenliğiyle donatılan iPhone telefon serileri yüksek güvenlik yazılımlarla desteklenmiştir. Apple, kötü yazılımlara karşı dayanıklı ve güçlü olan bu cihazları çökertebilene para ödülü verecek.
iPhone’u çökertene 1 milyon dolar ödül verilecek

Apple, yıllardır ürettiği tüm cihazlara kendi ekosistemini işliyor. Android sistemlere karşı stabilizasyon olarak iyi durumda olan iOS sisteminin, güvenlik seviyesi yüzünden son yıllarda başı ağrımıştı. Özellikle iCloud ihlalleriyle gündeme gelen Apple, tüm güvenlik sorunlarını geçmişte bırakmış gibi görünüyor. Apple, iPhone hackleyebilen kişiler için hazırladığı yeni ödül programını açıkladı.

Apple güvenlik ekibinin başındaki isim olan Ivan Krstic, sürpriz açıklamalarda bulundu. Apple’ın ürünlerinden herhangi birini hackleyebilene para ödülü verileceğini açıklayan Krstic, iPhone cihazları için bu ödülün 1 milyon dolar seviyesine çıkabileceğini belirtti.

iOS 13 çıkmadan önce bu sistemi hackleyebilen kişiler için de ödül miktarının yarısının ek olarak verileceği açıklandı. Herhangi bir teknoloji şirketinin verdiği en büyük ödül ünvanını taşıyan Apple, bu ünvanını geliştirerek, eskiden 200 bin dolar seviyesinde verilen ödülü 5 katına çıkarttı.

Tek değişiklik ödül miktarının arttırılmasında yaşanmadı. Bu ödülleri bug hunter (hata avcısı) programındakiler alabiliyordu, bu gelişme ile beraber bu programa katılım şartı kaldırıldı.

1 milyon dolar değerindeki ödül, kernel hackleyebilen kullanıcılara verilecek. iPhone kullanıcısının telefonuna dokunmadan iOS işletim sisteminin merkezini hackleyebilen kişiler büyük ödülün sahibi olacak. Yine telefona erişim olmadan ağ saldırısı gerçekleştirebilen kişiler de 500 bin dolarlık bir ödül alacak. Tüm bunlara ek olarak watchOS, macOS, iOS ve iPadOS sistemleri yayınlanmadan önce yazılımda bir açık bulan kişilere de yüzde 50 bonus verilecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.