Son Dakika

Japon mühendislerinden sülük robotu

Japon kenti Toyohashi'deki teknik üniversiteden bir araştırma ekibi, diğerlerinin yanı sıra, bina bakımı için faydalı olabilecek bir tırmanma robotu geliştirdi.
Japon mühendislerinden sülük robotu

DUŞ HORTUMUNDAN ESİNLENİLDİ

LEeCH olarak adlandırılan bu sülük robot, yalnızca duvarlara tırmanmakla kalmıyor, yatay yüzeylere de geçiş yapabiliyor. Bu da onu duvar yüzeylerinde serbestçe hareket edebilen ilk yumuşak ve esnek robot yapıyor. Araştırmacılar bu robotu tasarlamak için amip, solucanlar ve ahtapotlar gibi yumuşak gövdeli yaratıkların hareketlerine bakarak, doğal dünyadan ipuçları aldıklarını belirtiyorlar.

Toyohashi Teknoloji Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Tomoaki Mashimo'nun ekibinin verdiği bilgiye göre, hareket kabiliyetleri güvenli, sağlam, uyarlanabilir ve karmaşık ortamlardaki uygulamalar için büyük umut vaat ediyor. Bu fikrin ise aynı üniversitedeki doktora öğrencisi Ayato Kanada'nın, evinde duş yaparken duş hortumundan esinlenerek ortaya çıktığı belirtiliyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.