Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kahvaltı etmeyenler dikkat! Kalp sağlığınız tehlikede

Kahvaltı etmeyenler dikkat! Kalp sağlığınız tehlikede

ABD’de bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırma sağlıklı yaşam için günlük beslenmede kahvaltı öğününün önemini bir kez daha ortaya koydu. Araştırmaya göre günlük beslenmede kahvaltı öğünlerinin atlanması sonucu kalp sağlığı riske atılıyor ve damar hastalıklarına yakalanma riski yükseliyor.

6 BİN 500 ANKET İNCELENDİ

Araştırma kapsamında, ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nin yürüttüğü National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) isimli çalışma analiz edildi. Araştırmacılar 1988-1994 döneminde yapılan, 40 ila 75 yaş arasında 6 bin 500’den fazla Amerikalının katıldığı anketleri inceledi. Araştırma sonucunda, uzun süre boyunca kahvaltı öğünlerini bilinçli olarak atlayan kişilerin zaman içinde obezite, yüksek kolesterol ve tansiyon, ayrıca 2’inci tip diyabet ve metabolik sendrom gibi rahatsızlıklarla daha sık karşılaşmaya başladıkları belirlendi. Bu faktörlerin de kalp-damar hastalıklarının gelişmesini önemli ölçüde tetiklediği ortaya koyulmuş oldu.

Öte yandan uzmanlar, sabah öğünlerini tüketmemenin yol açtığı zararları araştırdıklarını buna karşın kahvaltının içeriğini dikkate almadıklarını ifade etti.