Son Dakika

'Kanser ilacı yumurtlayan' tavuk yetiştirildi

Bilim adamları, kanser hastalığının tedavisinde kullanılan etken maddeleri içeren yumurta verebilen, genetiğiyle oynanmış tavuklar yetiştirdi.
'Kanser ilacı yumurtlayan' tavuk yetiştirildi AA

BBC'de yer alan habere göre, İskoçya'nın Edinburgh kentindeki Roslin Teknoloji Enstitüsüden Dr. Lissa Herron ve ekibi, insan vücudunda protein üreten bir geni, tavuk genomunda yumurta beyazını üretmeyi sağlayan DNA koduna eklemeyi başardı.

Yumurtanın beyazının yüksek miktarda protein içerdiğine işaret eden araştırmacılar, özellikle insanların bağışıklık sistemi için gerekli olan iki proteine odaklandı. Bunlardan birinin, virüs direnci ve kanser hastalığıyla mücadele bakımından güçlü potansiyeli olan 'IFNalpha2a' proteini, diğerinin ise zarar görmüş dokuların kendilerini yenilemesini sağlayan 'macrophage-CSF' proteini olduğu belirtildi.

Vücudun doğal yöntemlerle belirli bir kimyasalı ya da proteini üretmemesinden kaynaklanan hastalıkların söz konusu etken maddeleri içeren ilaçlarla kontrol altına alınabildiğine, ancak bu tip ilaçları üretmenin ise yüksek maliyet gerektirdiğine dikkati çeken Herron, 'Etken maddeyi tavuk yumurtasına aktarmak, ilacı fabrikada üretmeye göre 10 ila 100 kat daha düşük maliyetli. Dolayısıyla en az 10 kat daha ucuza mal olan bir tedaviden bahsediyoruz.' şeklinde konuştu.

Bu işlemin tavukların sağlığı üzerinde herhangi bir tehdit oluşturmadığının altını çizen Herron, tavukların eğitimli teknisyenler tarafından beslendiğini ve yalnızca normal yollardan yumurtladığını ifade etti.

Bir doz ilaç etken maddesi üretebilmek için üç tavuk yumurtası gerektiğini belirten bilim adamları, yeterli sayıda genetiği değiştirilmiş tavuk beslenmesi halinde bunun kitlesel ölçekte tedavi için kullanılabileceğini kaydetti.

Araştırmacılar, tavukların ürettiği yumurtaların insan tedavisinde kullanılabilmesi için yasal düzenlemeler gerektiğini, bunun da gerçekleşmesinin 10 ila 20 yıl alabileceğini ifade etti.

Çalışmanın sonuçları, 'BMC Biotechnology' dergisinde yayımlandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.