Son Dakika

Kansere karşı en dayanıklı kan grubu belli oldu

İsveç'te yapılan bir araştırma, kan gruplarına göre kanser türlerine yakalanma risklerini ortaya koydu. Araştırmayla kansere en dayanıklı kan grubu da belirlendi.
Kansere karşı en dayanıklı kan grubu belli oldu

İsveçli bilim insanları, yaptıkları bir araştırmayla, kişinin kan grubu ile kanser hastalığı, bir başka deyişle bu hastalığa yakalanma olasılığı arasında bağlantı olduğunu belirledi.

B grubunda pankreas riski

Karolinska Enstitüsü'nden akademisyenler tarafından yapılan çalışmaya göre, 0 (Sıfır) kan gurubuna sahip bireyler kansere karşı daha korunaklı oluyor. Araştırma kapsamında 35 yıl boyunca muayene edilen bir milyondan fazla insanın verileri değerlendirilirken araştırmacılar, A kan grubuna sahip kişilerin mide kanserine yakalanma riskinin diğer kan gruplarına göre daha fazla olduğunu belirledi. Kan grubu B ve AB olanların ise pankreas kanseri olma ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna varıldı.

Tümör nedenleri de açıklandı

Diğer yandan, araştırmacılar, kanserli tümörlerin oluşumuna genellikle alkol, sigara ve steroid olmayan iltihap ilaçlarının neden olduğunu açıkladı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.