Son Dakika

Milli yazılım sayesinde 'su'dan 4 milyon lira tasarruf

ABD üretimi program yerine su dağıtımında kullanılan yerli ve mili yazılımın tercih edildiği sistem sayesinde, Kayseri'de 4 milyon liralık tasarruf sağlandı.

Milli yazılım sayesinde 'su'dan 4 milyon lira tasarruf AA

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünce (KASKİ) kullanılan yerli ve milli yazılım sayesinde, 1 milyon 381 bin nüfuslu kentte içme suyu dağıtım sisteminden 1,5 yılda 4 milyon liradan fazla tasarruf sağlandığı bildirildi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Türk mühendisler tarafından hazırlanan ve 'Su yönetim sistemi' olarak adlandırılan yazılım, 3 zamanlı elektrik tarifesini dikkate alarak, elektriğin ucuz olduğu saatlerde su depolarını doldurup şebekelere suyu dağıtarak tasarruf sağlıyor.

KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, Kayseri'nin 1 milyon 381 bin nüfusa ulaştığını, büyükşehir sınırlarındaki 16 ilçeye hizmet verdiklerini belirtti.

Hizmet alanlarının büyümesi ve hizmet kalitesinin artırılması için daha önce kullanılan Amerikan menşeli yazılım programından vazgeçtiklerini belirten Batukan, 'Eskiden kullandığımız yazılım bize yeteri kadar destek vermiyordu. Ayrıca kullanımı pahalıydı. Dolayısıyla biz yerli bir yazılım seçtik. 5 yıldır bu yazılımı kullanıyoruz ve çok memnunuz. Son 18 ayda bu yerli yazılım sayesinde elektrik tüketiminden 4,1 milyon lira tasarruf ettik. Elektriğin en ucuz olduğu saatlerde biz sistemimizi çalıştırıp depolarımızı dolduruyoruz. Bu aradaki fark, bu rakamı bize elde ettirdi. Bu yazılımı yaklaşık 1060 noktada kullanıyoruz. Eskiye kıyasladığımız zaman 10'da 1'i fiyata bu sistemi kullanıyoruz. Kendi yazılımımız olduğu için her uygulama eklenebiliyor.' dedi.

UZAK YERLERE DAHA KOLAY ERİŞİM

Yazılımın özellikleri hakkında da bilgi veren Ender Batukan, yazılımın kullanıldığı sistem sayesinde şebekeden dağıtılan ve tüketilen su miktarının anlık olarak izlendiğini, kontrol edildiğini anlattı.

Batukan, yazılımın cep telefonundan da rahatlıkla görülebildiğini, yeri geldiğinde arızalara da müdahale edildiğini vurguladı.

Kahramanmaraş ve Adana sınırlarındaki uzak mahallelere erişimde kolaylık sağlandığını aktaran Genel Müdür Batukan, bu sayede zamandan da tasarruf edildiğini ifade etti.

İnsanların su tüketimini temin edebilmekle mükellef olduklarını dile getiren Batukan, 'Yer altı su seviyesini kontrol edebilir hale geldik. Dağıtım sistemini daha rahat kontrol edebiliyoruz. Türkiye'de şehir merkezinde en az su kayıplarıyla vatandaşa su veren idareyiz.' dedi.

Ayrıca, daha önceki Amerikan menşeli yazılım programında sisteme müdahale edilmesi için yurt dışından bir görevlinin geldiğine ve bunun için yüksek ücretler ödendiğine, yerli ve milli yazılımla bu durumun da ortadan kalktığına işaret eden Ender Batukan, yerli ve milli yazılımla sadece suyun miktarının görülmediğini,  anlık sudaki klor miktarını, bulanıklığı, mikrobik olayları da izleyebildiklerini dile getirdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.