Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

NASA astronotları uzayda marul yetiştirdi: Besleyici ve güvenli

NASA astronotları Uluslararası Uzay İstasyonunda seramik toprak kaplarda marul yetiştirdi. Konu hakkında yayınlanan bir makalede marulların besleyici, güvenli ve tadının güzel olduğu ifade edildi.

NASA astronotları uzayda marul yetiştirdi: Besleyici ve güvenli

Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) yetiştirilen marulun besleyici, güvenli ve tadının güzel olduğu bildirildi.

Sonuçları “Frontiers In Plant Science” dergisinde yayımlanan makaleye göre, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotları, yörüngede UUİ’de seramik toprak kaplarda 33 ila 56 gün LED ışığı altında marul yetiştirdi ve marullar bir boru kanalıyla aralıklarla sulandı.

Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ)

KRİTİK ÖNEME SAHİP

Burada yetiştirilen marulun potasyum, sodyum ve çinko gibi birçok element bakımından zengin olduğu, öte yandan Dünya’dakilerle kıyaslandığında daha yüksek seviyede bakteri içerdiği görüldü.

Bitkilerde gözlenen yüksek miktarda bakteri içinde E.coli ve salmonella gibi tehlikeli olanların yer almadığına da işaret edildi.

Uzayda başarıyla gıda ürünleri yetiştirmenin, NASA’nın Mars’a planladığı gibi uzun mesafeli yolculuklar için kritik öneme sahip olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : AA