Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Savunma sanayisi için yüksek ısıya dayanıklı malzeme üretiliyor

Savunma sanayisi için yüksek ısıya dayanıklı malzeme üretiliyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesince Türkiye’nin savunma ve uzay sanayisinde kullanabilmesi için nanoteknoloji ile yüksek sıcaklığa, oksidasyona ve korozyona çok daha dirençli termal bariyer kaplamalar üretiliyor.

OMÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve proje yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmanın, fakültelerinde “Kariyer Geliştirme Projesi” kapsamında nanoteknoloji yöntemiyle yürütüldüğünü, Türkiye açısından uzay ve savunma sanayisi için önem taşıdığını söyledi.

Savunma ve uzay sanayisinin her geçen gün gelişip yeni teknolojilerin kullanılmasını sağladığını belirten Gürbüz, “Savunma ve uzay sanayinde kullanılan malzemelerin aşırı sıcaklığa, oksidasyona ve korozyona maruz kaldığı için ömürlerinin kısalmasının önüne geçmek için çalışıyoruz. Bu nedenle aşırı ısıya maruz kalan malzemeleri termal bariyer ile kaplayarak dayanıklılığını ve kullanım ömrünü uzatmayı hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz malzeme savunma, uzay, kimya, elektronik ve mekanik alanda büyük bir eksikliği ve dışa bağımlılığı giderecek” ifadesini kullandı.

Etiketler