Son Dakika

Savunmaya taze kan: ANKA-AKSUNGUR

Gözetleme, keşif ve taarruz görevlerinde kullanılabilecek, 750 kilograma kadar faydalı yük kapasitesi olan yaklaşık 12,2 kilometre yüksekliğe çıkabilecek özellikteki motoru dahil her parçası yerli ANKA-AKSUNGUR insansız hava aracı ilk uçuşunu başarıyla yerine getirdi.
Savunmaya taze kan: ANKA-AKSUNGUR

Türkiye’nin savunma sanayine yönelik projeleri hız kesmeden sürerken, yerli ve milli silahlara her gün bir yenisi ekleniyor.

Özellikle, Zeytin Dalı Harekâtı sırasında da kullanılan, terör örgütü PKK mensuplarının başını delikten dışarıya çıkarmakta korktukları silahlı ve silahsız hava araçlarına şimdi de ANKA-AKSUNGUR eklendi.

Çift motorlu olarak tasarımı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yapılan insansız hava aracı ANKA-AKSUNGUR’un ilk deneme uçuşu, 2 gün önce gerçekleştirildi. TUSAŞ’ın merkez yerleşkesi Akıncı’dan havalanan AKSUNGUR, 4 saat 20 dakika havada kalarak başarılı bir denemeye imza attı.

TESTLERİ DEVAM EDECEK

ANKA’dan sonra TUSAŞ’ın ikinci insansız hava aracı projesi olan AKSUNGUR, gözetleme, keşif ve taarruz kabiliyetine sahip. 750 kilograma kadar faydalı yük ile uçabilen AKSUNGUR, yaklaşık 40 bin feete (yaklaşık 12.2 kilometre) yükseklikte 24 saat süreyle uydu kontrolünde havada tutulabiliyor. AKSUNGUR’un ilk uçuşu, PD170 yerli motorunun da ikinci denemesi oldu. Daha önce de ANKA da PD170 motoruyla uçmuştu.

Bu arada, motoru dahil diğer ekipmanları da yerli olan AKSUNGUR’un test uçuşları devam edecek. Hemen aktif göreve başlamayacak olan AKSUNGUR, entegrasyon testlernini ardından sipariş alındığı takdirde en az soruna indirgenmiş olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girebilecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.