Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Sosyal medya terörü büyüyor

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen sosyal yaşamlar ve bunlara doğrudan etki eden sosyal medya platformlarını getirdi. Ayrıca yeni alanlar, yeni suçlar ve mağdurlar üretti. 28 Kasım’da Bilecik’te instagram üzerinden tanıştığı kişiye kaçan 15 yaşındaki kız çocuğunun Adana’da bulunmasıyla başlayan yeni bir tartışma mevcut. Sosyal medya üzerinden kandırılarak istismara uğrayan çocuklarımız. Peki, neden oluyor, ne yapmalıyız?..

Sosyal medya terörü büyüyor

Sosyal Medya Uzmanı Deniz Unay

Sosyal medya giderek değişen ve kendi içinde gelişen bir organizma gibi oldu. İnsanlar burada gerçek hayatta yapamadıklarını yapmaya, söyleyemediklerini söylemenin dışında artık sahte bir kişilikle, sahte bir hayat ortaya koyarak suç işlemeye başladılar.

ÜRETİLMİŞ KİMLİKLER

Çocuklarımızı yalan ve sahte bir gösterişle kandıran bu kişiler  emellerine  ulaşabilmek için internetin ve sosyal medyanın manevralarından faydalanıyor. Sahte bir profil, sahte, varlıklı zengin bir hayat görüntüsü karşıdaki çocuğa manipülatif duygusal hamleler peki, bu hamlelerle ne yapıyor? Önce çocuğa arkadaş gibi yaklaşıyor sonra bu ileri seviyelere geçirmek için hediyeler, vaatler bir takım jestler beraber tuzak kuruluyor.

AİLELERİN SORUMLULUKLARI

Ailelerin kendi üzerine düşen sorumlulukları var. Çocuklarımıza 5, 6 yaşından önce akıllı cihazlardan uzak tutun, 15-16 yaşından önce sosyal medya hesabı açmayın, eğer bir sosyal medya hesaba açacaksanız ilk önce WhatsApp ile başlanabilir. Çünkü, aile bireyleri, okul arkadaşları vb. kişilerle mesajlaşır böylelikle daha dar bir kitle olduğundan kontrol edilebilir.

İLGİ AİLEDE BAŞLAR

İnsanlar üç tip özelliğe sahip, dokunsal, görsel ve işitsel özellikli bu durum çocuklarımız içinde geçerlidir. Dokunsal olan çocuklarımızın sevgiye daha çok ihtiyacı vardıranne, baba, arkadaş, öğretmen vs. bu çocuklar  daha fazla ilgi ister diğer görsel ve işitsel olan çocuklaragöre. Çocuk yeterli ilgiyi aileden, çevreden, okuldan ve toplumdan göremediği için yalnızlık hissi  yaşıyor. Bu yalnızlık çocuğu asosyal içine kapanık bir bireye dönüştürdüğü gibi ilgi ve alakayı giderecek bir alan aramaya iter. Sosyal medya bu alan için biçilmiş kaftan rolü görmektedir sonuçta biri buna kapıyı aralar ve kendini önemli hissettirdiğinde arka tarafta hiçbir kural tanımada çocuk aileye veya değerlere bakmaksızın çekip gidiyor.

VAKALAR

Bakınız bu ilk vaka değil daha önce hem yurtdışında hemde ülkemizde bu tarz olaylar çok yaşanmaktadır bunların bir kısmı basına yansırken büyük bir kısmı da ne yazık ki basına yansımıyor. Aileler bu konuda biraz hassa davranıyor bunun içinde kimseyi suçlayamayız. Amerika’da 14 yaşındaki bir kız çocuğu sosyal medyada “Annemden nefret ediyorum” yazdıktan sonra kendisine gelen bir mesajla belli ki hayatındaki bir boşluğu doldurmuş ve tanıştığı kişi için evden kaçmış ve 3 yıl boyunca hayatını tam bir cehenneme çevrilmiş. İzmir’de 11 yaşındaki bir kız çocuğu, eski yaklaşık 25 yıllık fotoğraflarını kullanarak sosyal medya hesabı açan birinin kandırması sonucu aileden bu kişiye kaçmış. Aslında bu tarz onlarca vaka var hemen hemen hepsi bir şekilde çocuklarımızı kandırma yöntemi buluyorlar.

ÇOCUKLARA FARKINDALIK KAZANDIRILMALI

İş önce ailede başlıyor çocuğumuzu tanıyacağız onlara sevgimizi ve muhabbetimizi göstermeliyiz. Unutmayalım ki akıllı cihazlar çocuğun tamamen özgürlük alanı değildir bu cihazlarla her şeyi yapamazlar. Bakınız bizlerde yapamayız çünkü, her istediğimizi  paylaşamayız , istediğimiz her yorumu yapamayız bu yüzden akıllı cihazların kullanımı ile alakalıda çocuklarımıza farkındalık kazandırmalıyız. Yani aklı cihazları kullanmadan önce belirli refleksleri ve iç kontrolleri kazandırmalıyız.

TEKNOLOJİYE DOĞAN ÇOCUKLAR

Teknolojiye doğan çocuklar, evet bu tabir teknoloji çağı ve bu çağda doğan çocuklar için yapılmış. Bu da bize teknoloji çocuklarımızın hakkı olduğu fikrini bize verir fakat bu hak ne bir pazarlık ne de bir tehdit unsuru olmamalıdır. İki farklı kutupvardır, biri teknolojiyle işim gücüm yok diyenler bu gruptakiler teknolojiyle alakalarını kesmişlerdir halbuki teknoloji okur yazarlığı olmalıdır çünkü, çocuğumuz için öğrenmeliyiz onu kontrol edebilmek için en azından sosyal medya kullanımı hakkında Bilgi sahibi olmalıyız eğer bir konuda yardımcı olacaksanız bu ancak bilmekten geçer. Bir kısım insanlarda  var ki, “Biz görmedik çocuğumuz görsün” diyenler. Bu tarz insanlar kontrolü tamamen çocuğa verdikleri için çocuk her alanda rahat ve fütursuzca hareket ediyor.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri