Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Süper Ay için heyecan dorukta! Süper Ay Türkiye’den görülecek mi?

Dünya'nın tek uydusu olan Ay'ın Yerküre'ye en yakın konumda olduğu, normalden daha parlak ve büyük gözlemlendiği "Süper Ay" bu akşam bir kez daha gerçekleşecek. Peki Süper Ay Türkiye'den izlenebilecek mi?

Süper Ay için heyecan dorukta! Süper Ay Türkiye’den görülecek mi?

Dünya’nın tek uydusu Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu, normal zamanlara göre daha parlak ve daha büyük gözlemlendiği “Süper Ay” için heyecan dorukta. 2020’nin ikinci Süper Ay’ı 9 Mart’ta yani bu gece gözlemlenebilecek.

Ay, elips şeklinde bir yörüngede hareket ettiğinden Dünya’ya yılda en az bir kez en yakın noktaya ulaşıyor. Bu geceyi özel yapan özelliği ise Ay’ın dünyaya yakınlığının dolunaya denk geliyor olması. Süper Ay sırasında ay, normal dolunaydan yüzde 30 daha parlak ve yaklaşık yüzde 12-14 daha büyük bir şekilde görünüyor. Peki Süper Ay Türkiye’den görülecek mi?

SÜPER AY TÜRKİYE’DEN GÖRÜLECEK Mİ? 

Uzmanların açıklamalarına göre bu akşam yaşanacak bu özel astronomi olayı, Türkiye’den de gözlemlenebilecek. Şehirden uzak, ışığın az olduğu bölgelerde herhangi özel bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan “Süper Ay” olayı canlı olarak izlenebilecek.

süper ay Türkiyeden görülecek mi Süper ay ne zaman

Süper Ay, her zamankinden daha parlak ve büyük olacağı için bir fotoğraf makinesi, teleskop veya kameraya ihtiyaç duymadan doğrudan çıplak gözle takip edilebilecek.

Bu geceyi kaçıranların ise üzelmesine gerek yok. Nitekim yılın diğer Süper Ay’ları ise 8 Nisan ve 7 Mayıs’ta yani gelecek iki ay içinde gerçekleşecek.