Son Dakika

Sürücü uyudu Tesla Otopilot yola devam etti

Son zamanlarda gündeme gelen otonom (sürücüsüz) araçların yola tehlike saçtığı, sürücülerin pasif ve yola hakim olmadıkları gündeme gelmişti. Şoförün uyuya kaldığı ve Tesla aracın otobanda ilerlediği görüntülerle tekrar gündeme geldi.
Sürücü uyudu Tesla Otopilot yola devam etti

Daha önce de direksiyon başında uyuya kalan Tesla sürücülerinin görüntüleri yayınlanmış ve bu görüntüler halktan oldukça fazla tepki görmüştü. NBC Los Angeles’ın haberine göre Haziran ayı içerisinde otopilot aktifken direksiyon başında uyuyan ve oldukça hızlı giden bir şoför daha görüntülenmişti.

Aralık ayında ise Silikon Vadisi'nin yer aldığı Palo Alto’da alkollü araç sürme şüphesiyle takip edilen sürücünün, aslında otopilot açıkken uyuduğu ve saatte 110 km hızla yol alan aracın büyük uğraşlar sonucu durdurulduğu belirtilmişti.

 Tesla'dan olay ile ilgili açıklama

Tesla’nın internet sitesinde yapılan açıklamalara göre mevcut otopilot özelliklerinin, aracı tam anlamıyla otonom hâle getirmediği ve sürücüyü uyanık tuttuğu açıklandı. Bütün bunlara rağmen direksiyon başında uyuyan Tesla sürücülerinin görüntülendiği oldukça fazla video bulunuyor. Hatta yayınlanan bazı görüntülerde direksiyona bir şişe su bağlanarak insan eli gibi algılatılması ve otopilotun bu şekilde kandırılması da yer alıyor.

Ulusal Trafik Güvenliği Komitesi'nin açıkladığı istatistiklere göre direksiyon başında uyumanın yılda 80.000’den fazla kazaya sebep olduğu görülüyor. Tesla’nın bu kontrol sisteminin kazaları engellemesi iyi bir haber olsa da bütün bunlara rağmen otopilotun sürücülerin yerini almak için değil, onlara yardım etmek için tasarlandığını unutmamak gerekiyor.

Kaynak: webtekno.com

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.