Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TEDAŞ Genel Müdürü Çepni: Siber güvenlik yazılımlarının millileştirilmesi önemli

TEDAŞ Genel Müdürü Çepni: Siber güvenlik yazılımlarının millileştirilmesi önemli

TEDAŞ Genel Müdürü Çepni, ‘Siber güvenlik programları ve yazılımlarının milli hale getirilmesi de çok önemli çünkü bu yazılımlar başka yere ait olduğunda farklı amaçlarla kullanılabilir’ dedi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Bilgi Güvenliği Derneği işbirliği ile düzenlenen “Kritik Enerji Altyapılarının Korunması ve Siber Güvenlik Sempozyumu”na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) yetkililer ile özel sektör temsilcileri katıldı. 

Türkiye Elektrik Dağtım AŞ (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni de siber güvenlik önlemlerinin yanı sıra enerji sektöründeki altyapıların fiziksel olarak da korunmasının gerekliliği ve önemine işaret etti. 

Hazirandaki Milletvekili Genel Seçimleri sonrası, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesindeki terör olaylarıyla enerji şebekeleri ve trafolarının çok fazla hasar gördüğünü anımsatan Çepni, şu ifadeleri kullandı:
“Şu anda elektrik dağıtımında akıllı şebekelere geçiş sürecindeyiz. Bu anlamda altyapı güvenli bir şekilde oluşturularak, bu geçişi sağlamak önemli. Fakat burada sadece siber güvenlik de akla gelmemeli. Terör olayları sebebiyle çok fazla hasar gören şebeke ve trafoların fiziksel olarak korunması ve işletilmesi de bizim en önemli görevlerimizden birisi. Ayrıca, siber güvenlik programları ve yazılımlarının milli hale getirilmesi de çok önemli çünkü bu yazılımlar başka yere ait olduğunda farklı amaçlarla kullanılabilir.” 

Etiketler