Son Dakika

Teknolojinin götürdüğü en son nokta: Siber Savaşlar

Dünyaya egemen devletler arasında ki çekişmeler kendini dijital ortamda iyiden iyiye hissettirirken siber mücadele; manipülasyon, sabotaj ve casusluk olmak üzere üç ana unsur üzerinden yapılıyor.

Teknolojinin götürdüğü en son nokta: Siber Savaşlar

Teknolojinin gelişmesi insanları her platformda değişime uğrattığı gibi devletlerin de birbirleriyle mücadelesinde birçok değişim ve dönüşüm yaşandı. Egemen ülkeler arasındaki çatışma ile sürtüşmelerin neredeyse en önemli kısmı dijital ortam ve internet ağı ortama taşınıyor.
Global anlamda güç mücadelesinde birbirlerine dirsek gösteren devletler yeni düzende cephe haline gelen uluslararası siyaset, siber savaşlar ve ekonomide oyun kurucu unsurlar arasındaki yerini alıyor.

BİRÇOK BELİRSİZLİK YAŞANIYOR

Devletlerin birbirlerine fiili müdahalelerinin yanı sıra internet ortamında yapılan saldırıların hükümet destekli olup olmadığı, kaynağının ne olduğu gibi unsurların kesin olarak bilinememesi nedeniyle siber saldırılar, devletler arasında karşılıklı tartışmalar yaşanmasına sebep oluyor.
Siber saldırılara sebep olma konusunda başta ABD, Rusya, Çin, Kuzey Kore, İran ve Batılı ülkeler suçlarken eleştirilerin hedefindeki ülkeler ise kendilerinin söz konusu siber korsanlık faaliyetlerinde mağdur tarafta oldukları üzerinde duruyorlar.

KADROLAR DONANIMLI HALE GETİRİLİYOR

Savunma mekanizması geliştiren ülkeler, dış kaynaklı hackleme faaliyetlerini önlemek adına internet ağları ve dijital ortamdaki güvenlik altyapılarını güçlendirme konusunda ilgili kadrolarını donanımlı bir biçimde eğitme yoluna başvuruyor.
Yenidünya düzeninde ortaya çıkan siber savaş, ülkenin veya kuruluşun bilgisayar veya internet ağları üzerinden başka bir ülkeye ait bilgisayar ağlarına sızması durumu olarak tarif edilirken, bu amaca yönelik yapılan tüm faaliyetler ise “siber saldırı” ismi veriliyor.
Devletler arasındaki siber saldırılar kendisini casusluk, manipülasyon ve casusluk olmak üzere başlıca üç amaç üzerinden planlanıyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.