Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Televizyonu çocuklarınıza anne baba yapmayın

Televizyonu çocuklarınıza  anne baba yapmayın

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı ve Çocuk Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Mücahit Öztürk, akıllı telefonlar ile diğer teknolojik araçların sınırsız ve denetimsiz kullandırılmasının çocuklarda davranış bozukluğuna neden olabildiğini belirtti.
Öztürk, yaptığı açıklamada, çocuklar ve gençlerin teknoloji kullanımı konusunda ciddi risk grubu oluşturduğunu söyledi.
İnternetin devreye girmesiyle çocukların sınırsız bilgiye ulaşabildiğini, bunun da ciddi problemler oluşturabildiğini ifade eden Öztürk, “Çocuklara teknoloji cihazlarını sınırsız ve denetimsiz kullandırmak tehlikeli. Aileler ve eğitimciler, bu cihazların kullanımında mutlaka sınır belirlemeli” dedi.

“SINIRSIZLIK” CİDDİ DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNA SEBEP OLUYOR

Çocukların bilgisayar veya cep telefonlarının kullanım süresi ile içeriklerinin ailelerce kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Telefon ve bilgisayar hayatın bir gerçeği. Çocuklarımız kullanacak diye bir sınırsızlık oluşturursak, çok ciddi risklerle karşı karşıya kalabiliriz. Çocukların teknolojiyi hangi amaçla kullandığını bilmemiz gerekir. Sınırsızlık, ileri dönemlerde çocuklarda ciddi davranış bozukluğu oluşturur” diye konuştu.
Çocukların gelişim dönemlerine göre birtakım bilgilere sahip olması gerektiğini dile getiren Öztürk, bazı bilgileri erken dönemde almalarının çocukların ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.
Öztürk, uzun süre bilgisayar ile cep telefonu kullanımının çocuklarda dikkat eksikliğine yol açtığına, bunun da akademik başarılarını düşürdüğüne işaret etti. Bu tür aletlerin çocukların sosyal ilişkilerini de ciddi şekilde bozduğunu belirten Öztürk, “Bir çocuk evinden sokağa çıkmayıp dışarıda oynamak istemiyorsa, evde ekran başında durmak istiyorsa burada ciddi sorun var demektir. Bu durum, çocuğun gerçek hayattan kopup kolayı ve sanalı tercih etmesi demektir. Bu durum çocukta ileri dönemlerde ciddi anlamda ruhsal problemlerin ortaya çıkacağı anlamına gelir” ifadelerini kullandı.
Öztürk, şiddet içerikli oyunların, hayal dünyaları yetişkinlere göre daha geniş olan çocuklarda davranış problemlerine neden olduğunu bildirdi.

ÇARE: SINIR KOYMAK

Ailelere uyarılarda bulunan Öztürk, şunları kaydetti:
“Çocuklara telefon ya da bilgisayar aldıklarında, baştan itibaren kullanım sınırlarını çizecek ve bunu çocukla paylaşacaklar. Bilgisayarda oyun oynanabilir ama içeriğini biz belirleyeceğiz. Okul döneminde hafta içi çok gerekmediği durumda bilgisayarla haşır neşir olmalarının engellenmesi, hafta sonları belli saatler aralığında bilgisayarın bilgi amaçlı kullanılması ve mutlaka internette aile paketi alarak kullanılması gerekiyor.”
Amerikan Pediatri Derneği (APA), çocukların 2 yaşına kadar teknolojiyle tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor. APA, 3-5 yaş arasında en fazla günde yarım saat, 6-18 yaş arasında ise en fazla günde iki saat ekran saat olması Cris Rowan bir pediatrik terapist. Araştırmalardan derlediği, çocuklara 12 yaşından önce akıllı telefon ve tablet verilmemesinin sebeplerini şöyle sıralıyor:

Beyin gelişiminde ciddi sorunlar

0-2 yaş. Çocukların beyin gelişimin en hızlı olduğu bu dönemde kesinlikle her türlü ekrandan uzak tutulması gerekiyor.
Cep telefonu, tablet, bilgisayar ekranı ve TV’lere bakan çocukların, dikkat eksikliği, öğrenme zorluğu ve konuşma zorluğu gibi sorunlara yol açtığı belirtiliyor.

Obezite Odalarında teknolojik alet bulundurmasına izin verilen çocuklarda obeziteye %30 daha fazla rastlanıyor.

Teknolojik aletlerin zararları

Ebeveynlerin %60’ı çocukların teknolojik aygıt kullanımını denetlemiyormuş ve çocukların yüzde 75’inin odasında teknolojik alet varmış. 9-10 yaş arası çocukların %75’i ders notlarını etkileyecek oranda uykusuzluk çekiyormuş.

Ruh hastalıkları

Aşırı teknoloji tüketimi çocukluk depresyonu, anksiyete, dikkat eksikliği, otizm, bipolar da aralarında olmak üzere birçok sendromu tetikleyebiliyormuş.

Gelişimin geriliği

Yaramaz çocuk zeki değildir: Cris Rowan, ailelerin en çok bu konuda yanıldığını belirtiyor. Şımarık, disiplinsiz, dikkatinin toplayamadığı için saldırgan ve öğrenemediği için geçimsiz, sağlığı bozuk olduğu için yeme düzeni de bozuk olan çocukların emek gerektirdiğini ve ailelerin bu emeği vermemek için kendilerine yalan söylerek “çocuk çok zeki” dediklerini belirtiyor.

Etiketler