Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tesla güneş paneli sistemini internet üzerinden satışı başladı!

Yenilenebilir enerji konusunda büyük yatırımlara imza atan Tesla bu kez internet üzerinden güneş paneli siparişi almaya başladı. Kullanıcılar Tesla’nın hazır sistemlerini alırken maliyet ve kazanç bilgilerini şeffaf bir şekilde görüyor.

Tesla güneş paneli sistemini internet üzerinden satışı başladı!

40 kW ile başlayan ve 240 kW’a kadar uzanan seçenekler sunan Tesla yakın bir zamanda kiralama sistemini devreye sokmuştu. Bu sayede ev sahipleri ayda sadece 50 dolar ödeyerek güneş panellerini kiralama hizmetinden yararlanıyor.

Bu sipariş sisteminde ise ürünleri doğrudan satın alıyorsunuz. Başlangıç fiyatı 88660 dolar olan sistem, 240 kW’a geçiş yaptığınızda 345560 dolar seviyesine çıkıyor. 240 kW’lık sistemde maliyet watt başına 1 dolara kadara düşüyor.

Abonelik sistemini tercih edenlere ise Kaliforniya’da kWh başına 0.10 dolar gibi cazip bir fiyat sunuluyor. Bunu cazip hale getiren detay ise Kaliforniya’daki kWh başına ortalama elektrik fiyatının 0.18 dolar civarında olması.

Abonelik sistemine kurum maliyetlerini dahil eden Tesla uzun vadeli sözleşme yapmıyor. Bu sayede abonelik istenildiğinde iptal edilebiliyor. Tabi, sistemin Tesla’ya geri gönderilmesi için lojistik masraflarının ödenmesi gerekiyor.

40 kW’lik sistemi aldığınızda: aylık ortalama 4330 – 5000 kWh üretim yapılıyor. Bunun yıllık parasal değeri ise yaklaşık 12000 dolar seviyesinde. Yani, ödenilen paranın geri dönüşü yıllık yüzde 15 seviyesinde oluyor.

240 kW’yi tercih ettiğinizde ise aylık ortalama 26000 – 30000 kWh üretim gerçekleştiriliyor. Bu yılda 48000 dolar ile 55000 dolar arasında bir kazanca karşılık geliyor. Tesla güneş paneli sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: shiftdelete.net