Son Dakika

WhatsApp “Görsel arama” özelliğiyle yalan haberlere savaş açıyor

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp, sahte haberlerin yayılmasını engellemek için yeni bir özelliği test ediyor.

WhatsApp “Görsel arama” özelliğiyle yalan haberlere savaş açıyor

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, son yıllarda sosyal medyanın aktif kullanılmasıyla daha çabuk yayılan yalan haberlere karşı savaş açtı. WhatsApp’ın yeni versiyonundaki “Görsel arama” özelliği sayesinde artık sahte haberleri doğrulamak kolaylaşacak.

WhatsApp daha önce yalan haberlerle mücadele için kullanıcıların bir mesajı çok fazla kişiye göndermesini Hindistan'da sınırlamış bu senenin başında da dünya çapında uygulamaya koymuştu. Şimdi bu önlemlere ek olarak WhatsApp'ın resim doğrulama özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Whatsapp görsel arama ekranına geçiş

Kullanıcılar gelecek olan görsel arama özelliği sayesinde diğer kulanıcılardan gelen resmi yollayarak Google'da benzer veya ilgili resimlere ulaşabilecek. Google'ın resim arama motorunu kullanan bu özellik, kullanıcıların WhatsApp'ta kendilerine ulaşan resmin gerçek mi, yoksa sahte mi olduğunu ayırt etmesine yardımcı olacak.

Whatsapp görsel arama ekranı
Şimdilik yurtdışında aktif olan Whatsapp görsel arama ekranından bir görüntü


WhatsApp'ın 2.19.73 beta sürümünde bulunan bu özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı tam olarak bilinmiyor. Bu özellik uygulamaya başlandığında WhatsApp, sahte haberleri azaltma konusunda yeni bir adım daha atmış olacak.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.