Son Dakika

Whatsapp güvenlik açığı bulundu | Tanımadığınız görüntülü aramayı sakın açmayın!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta bir güvenlik açığı bulundu. Milyarlarca akıllı telefon kullanıcısı bu güvenlik açığından etkilenebilir. Whatsapp kullananların uygulamayı acilen güncellemeleri gerekiyor.
Whatsapp güvenlik açığı bulundu | Tanımadığınız görüntülü aramayı sakın açmayın!

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ta büyük bir güvenlik açığı tespit edildi. Şu anda milyarlarca kullanıcıya sahip haberleşme hizmeti veren WhatsApp, kullanılarını büyük bir tehdidin içine sürüklüyor. Uygulamanın eski sürümündeki bir hata nedeniyle, bilgisayar korsanları tarafından üretilen kötü amaçlı yazılımlar, akıllı telefonları Whatsapp üzerinden tek bir video görüşmesiyle sabote edebiliyor. Bu güvenlik açığı Android ve iOS kullanıcıları olmak üzere herkesi etkiliyor. 28 Eylül’de bir süre için güncelleme yayınlandı. Kullanıcıların, bu tehditten etkilenmemeleri için uygulamayı hemen güncellemesi isteniyor.

WHATSAPP KULLANICILARI DİKKATLİ OLMALI!

heise.de’nin haberine göre, Whatsapp’ta oluşan güvenlik açığı, Google’ın Proje Zero” ekibindeki  Natali Silvanovich tarafından tespit edildi. PZ’nin hazırladığı rapora göre, Whatsapp üzerinden yapılan görüntülü arama ile kötü amaçlı bilgisayar korsanları telefonunuza erişim sağlayarak bütün bilgilerinize ulaşabiliyor.

WHATSAPP’IN BU AÇIĞINDAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Güvenlik açığını kapatan uygulamanın mevcut sürümü 28 Eylül'de yayınlandı. 

İOS kullanıcıları , Whatsapp’ın son sürümü olan 2.18.93’e sahip olmalı.

Android kullanıcıları ise 2.18.302 veya 2.28.306 sürümlerine sahip olmalıdır .

Android telefonunuzda WhatsApp'ın hangi sürümünün yüklü olduğunu öğrenmek için:

WhatsApp'ı açın

Seçenekler'e tıklayın ("Üç Nokta")

Ardından, "Ayarlar" ve alt öğeden "Yardım" ı tıklayın.

Son olarak, "Uygulama Bilgisi" bölümüne giderek, mevcut WhatsApp sürümünü orada görüntüleyebilirsiniz.

İPhone'unuzda WhatsApp'ın hangi sürümünün yüklü olduğunu öğrenmek için:

WhatsApp'ı açın

Alt çubuktaki "Ayarlar" a tıklayın

Ardından "Yardım" a gidin

Ekranın üst kenarı şimdiki Whatsapp'ın güncel versiyonunu gösteriyor

BİLİNMEYEN KULLANICILARDAN GÖRÜNTÜLÜ ARAMA KABUL ETMEYİN!

Google Play Store'da şu anda kısmen de olsa, güncelliğini kaybeden WhatsApp 2.18.293 sürümü var. Bu nedenle, güvenlik açığını gideren yeni güncelleştirmeyi yükleyemeyen kullanıcılar, güvenlik için uygulama aracılığıyla bilinmeyen kullanıcılardan görüntülü görüşme kabul etmemelidir.

IPHONE 4 VE ESKİ SÜRÜME SAHİP OLANLARA KÖTÜ HABER

Whatsapp'ın mesajlaşma yazılımının en son sürümü, şu anda en az iOS 8 işletim sistemi olan Apple cihazlarında gereklidir. Güncellenmiş bir destek belgesine göre, iPhone 4 ve daha eski cihaz kullanıcıları artık Whatsapp’ı yeniden yükleyemeyecek ve güncellemeleri almayacaktır.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.