Son Dakika

Kişisel verilerimiz güvende değil

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan mesajlaşma uygulaması Whatsapp yeni güncellemesiyle kullanıcılarının karşısında. Söz konusu güncelleme ile silinen dosyaların geri getirilebilmesi akıllarda güvenlik zafiyeti sorusuna yol açtı.

Kişisel verilerimiz güvende değil

Son günlerde kurucusu Mark Zuckerberg’in skandallarıyla gündeme gelen Facebook’un bünyesinde hizmet veren Whatsapp, platforma yeni bir özelliği daha entegre etti.

Söz konusu güncelleme ile kullanıcılar sohbet ekranından silinen fotoğraf ve videoları geri getirme imkânına sahip olacak. Bu kapsamda kasıtlı veya istem dışı silinen önemli dosyalar veya medyaların da geri getirimi sağlanabilecek.

İlk etapta Android uygulamalarda hizmet vermeye başlayan güncellemenin gelecek günlerde de iOS(Phone) içinde gelmesi bekleniyor.

Kişisel veriler tehlikede 

Yakın zamanda mobil tabanların tamamında kullanımda olması beklenen özelliğin aslında tehlikeli olabileceği belirtiliyor. Silinen fotoğrafların 'geri getirilebilmesi' seçeneği WhatsApp'ın kişisel veriledi depoladığının bir ispatı. İki ay boyunca dokümanı silen kişinin yeniden ulaşabileceği gibi WhatsApp'ın 2 aydan daha uzun süre boyunca kişisel verileri depolayabildiği aşikar.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.