Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

WhatsApp’ta güvenlik açığı… İsrail kaynaklı virüs tüm bilgilere ulaşıyor!

WhatsApp’ta güvenlik açığı… İsrail kaynaklı virüs tüm bilgilere ulaşıyor!

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden cep telefonlarına İsrail kaynaklı gelişmiş bir casus yazılım bulaştı. WhatsApp, bu siber saldırı üzerine 1,5 milyar kullanıcısından önlem olarak uygulamayı güncellemelerini istedi. Dünya genelinde 1,5 milyarın üzerinde kullanıcısı uygulamadaki güvenlik açığına ilişkin Rus internet güvenlik şirketi Kaspersky Lab’dan da ürkütücü bir açıklama geldi.

ÇOK AŞAMALI SALDIRI

Şirketin Zararlı Yazılımla Mücadele Uzmanı Victor Chebyshev, mevcut bilgilere göre, saldırganların WhatsApp uygulamasında istedikleri kodları çalıştırabildiği ve cihazın belleğinde saklanan yazışma arşivi, kamera ve mikrofon verileri gibi birçok farklı veriye erişebildiğini aktararak, “Elde edilen son bilgilerde, saldırganların iOS’taki sıfır gün açıkları da dahil olmak üzere birçok açıktan yararlandığı ve saldırının çok aşamalı olduğu görülüyor” diye konuştu.

HEM ANDROID HEM IOS’TA ETKİLİ

Saldırganların bir casus yazılım kurarak cihaza erişebildiğini dile getiren Chebyshev, “Bu açıklardan hem Android hem de iOS cihazlarda yararlanılması tehlikenin çok büyük olduğunu gösteriyor. Tüm kullanıcılara, zararlı yazılımın yararlandığı açıkları kapatan yeni yazılım güncellemesini bir an önce kurmasını öneriyoruz” dedi.