Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Wi-Fi 6 geliyor! Wi-Fi 6 nedir ve özellikleri neler?

Mobil bağlantıların karşısında kullanışlılığını hiç kaybetmeyen Wİ-Fİ hayatımızdaki yerini 6 olarak almak üzere. Peki Wi-Fi 6 nedir ve özellikleri neler?

Wi-Fi 6 geliyor! Wi-Fi 6 nedir ve özellikleri neler?

Wİ-Fİ (Wireless Fidelity) kablosuz bağlantı alanı,  1971 yalında tohumları atılan ve 1997 yılında 802.11 protokolüyle saniyede 2 Mbit hızla başlayıp,  1999  yılında 802.11b ismiyle saniyede 11 Mbit hızla popülerlik kazandı. Rakip olarak 2G, 3G, 4G, LTE teknolojisi gelişse de hiçbir zaman kullanışlılığını kaybetmeyen Wİ-Fİ, şimdi yeni bir protokolle daha hızlı bir şekilde hayatımızdaki yerini Wi-Fi 6 olarak almak üzere. Yeni gelecek protokolle daha iyi ve hızlı olması beklenen Wİ-Fİ, Aralık 2019 gibi son halini alacak.

Wi-Fi 6 nedir?

802.11 ile başlayan ve Wi-Fi 1: 802.11b (1999), Wi-Fi 2: 802.11a (1999), Wi-Fi 3: 802.11g (2003), Wi-Fi 4: 802.11n (2009), Wi-Fi 5: 802.11ac (2014)  ve son olarak Wi-Fi 6:  802.11ax standartlı ile yüksek verimliliğe sahip kablosuz ağ olacak. Daha önceki 802.11ac standartına göre yaklaşık %40’a yakın daha hızlı veri transferi gerçekleştirecek.

802.11ax veri endüstrisinde çoklu kullanıcı teknolojisine sahip olacak. Bu şu anlama geliyor, birden fazla cihazı aynı anda kullanmada kullanıcıya büyük kolaylık sağlayacak ki tahminler 2022 yılında ev başına yaklaşık 50-60 cihaza kadar çıkacağı yönünde.

Daha Hızlı Veri Transferi

Wi-Fi 6 önemli özelliklerinden biri, sıkışık ağların olduğu alanlarda etkisi daha iyi olacak ve Cihazların internet erişimlerini pozitif yönde etkileyecek ayrıca kalabalık yerlerde kullanıcı başına 4-5 kat daha fazla veri transferi gerçekleştirebilecek. Güç verimliliği çok iyi olacağından cihaz-batarya ilişkisinin daha uzun olmasına yardımcı olacak.

Wi-Fi 6 Özellikleri

802.11ac standartına göre daha çok güncellenmiş özellik sunacak olan Wi-Fi 6 için olması muhtemel özellikler;  Çoklu bağlantı desteği, 4K ve VR için daha fazla bant genişliği, daha fazla bant ve bu bantlarda daha fazla kanal, maksimum mesafede daha fazla performans, kalabalık mekanlarda iyi performans, kullanımın zayıf olduğu ağlarda trafiği azaltma.

Daha Fazla Bant Aralığı

Wi-Fi 6 kullanılmaya başladığında diğer eski uygulamalara yönelik uyumlu olacağı belirtiliyor. Bir önceki Wi-Fi 5 olarak bilinen ve 802.11ac protokolünü kullanan sistem 5 GHz bandını kullanıyordu. Burada kullanıcı arttıkça bağlantı düşüyordu çünkü, çoklu kullanıcı desteği yok. 2.4 ve 5 GHz bandına ek olarak 1 ve 6 GHz bandı Wi-Fi 6 ile beraber geliyor bunun anlamı bant sayısı fazlalaşırsa daha küçük alt kanallar olacak ve daha fazla cihaz bağlantısı sağlayacak.

OFDMA Desteği

Wi-Fi 6 teknolojiyle beraber gelecek olan 802.11ax standartı, veri alış ve gönderme kanalı için 8 kullanıcıya kadar bağlantı sağlayacak. Aynı zamanda tek kullanıcı 4 eş zamanlı akış sağlayabilecek. Ayrıca bu yeni teknoloji  OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) desteğiyle beraber geliyor. Bu da bağlantıdaki gecikmeyi azaltıyor ve bir kanalı 30 kullanıcıya paylaştırabiliyor böylelikle verimlilik ve kapasite artıyor.

Wi-Fi 6 genel olarak veri aktarım oranları olsun  kanal genişlikleri olsun bir önceki sürüme benzese de burada verimlilik ve iş gücü oldukça artacak ve tek kanalda bulunan cihazlar saniyeler içinde gigabaytlarca veri sunumunu görebilecek.

Wi-Fi 5 ile Wi-Fi 6 Arasındaki Farklar

Ayrıca Wi-Fi 6 ile 5 arasındaki belirgin farklardan biri de, Wi-Fi 5’de statik bölme özelliği var her bir veri eşit boyuttaydı. Wi-Fi 6’da dinamik bölme mevcutken veriler Farklı boyutlarda olabilecek. 5’de dört antene kadar sunulan beamforming desteği 6’da sekiz antene çakıyor ve veri transfer oranları artarak menzilde yükseliyor. Target wake time özelliğiyle beraber cihaza uyanma ve uyuma zamanını belirlediği için batarya süresinde ciddi bir iyileştirme getiriyor. Yükleme zamanlayıcısı veri upload için yarışmadan öte çakışmayı engelleyeceği için daha iyi bir kaynak yönetimi sağlayacak. Bu değişiklikler iyi bir performansın yanında hata ve geçirmeleri önleyecektir.

Wi-Fi 6 getirdiği yeniliklerle kalabalık alanlarda kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlandığı için stadyumlar, kampüsler, büyük fabrikalar, havaalanları en çok kullanım alanları olacak. Bir çok akıllı telefonlarda yeni modellerine Wi-Fi 6’yı ekliyorlar. Tablet, notebook ve PC’lerde kullanımının artmasıyla robotik sistemlere etkisi kısa zamanda görülecektir.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri