Son Dakika

Yurt dışından gelen telefonların harçları arttı!

Yurt dışına gidip kendimizle telefon getirdiğimiz illa olmuştur. Haliyle gelen telefonların Türkiye’de kullanılması için belli bir harç ödenmesi gerekiyor. Cep telefonları için ödenen maktu bedeli harçlarında artış %200 oldu.
Yurt dışından gelen telefonların harçları arttı!

Ülkemizde cep telefonu, tablet ve bilgisayar fiyatlarının pek de makul seviyelerde olmadığı herkes tarafından biliniyor. Alternatiflerden biri olan yurtdışından cihaz getirme işlemi de sıkı denetimlere tabi tutuyorlar. Geçtiğimiz günlerde başkasının pasaportu üzerinden akıllı telefon alımını zorlaştıran bir yasa çıkmıştı. Şimdi de maktu harçlarında değişiklik yapıldı.

Ülkemizde “pasaporta işletmek” adıyla da bilinen yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı yeniden belirlendi. Bu konuda alınan karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yeni kararla, Harçlar Kanunu’na bağlı (8) sayılı tarifenin altında yer alan ‘VIII- Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı’ başlıklı bölümde, (1) numaralı fıkrada yer alan maktu harç tutarı 1500 lira olarak değiştirildi.

Böylelikle maktu harcı, son bir yılda ikinci kez artmış oldu. Daha önce de 8 Kasım 2018’de yayımlanan bir kararla maktu harcı 170,7 liradan 500 liraya yükseltilmişti. Bugün yayımlanan karar, yarından itibaren yürürlüğe girecek.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.