Son Dakika

14. TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, elektromobil ve hidromobil kategorilerinde gerçekleştiriliyor. Yarışmada, birinci olan takımlara ödül olarak 25 bin lira verilecek.

14. TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları

Kocaeli’nde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı'nca, bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilen gerçekleştirilen Körfez Yarış Pisti'ndeki Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda elektromobil kategorisinde 39, hidromobil kategorisinde 8, bu yıl ilk defa düzenlenecek olan otonom (sürücüsüz araç) kategorisinde ise 5 takım yarışacak.

ÖDÜL 25 BİN TL

En az enerji tüketen ve en verimli araç olmak için mücadelenin verileceği elektromobil ve hidromobil kategorilerinde birinci olan takımlara ödül olarak 25 bin lira verilecek yarışlarda, takımlara 15 bin liraya kadar "Yerli Ürün Teşvik", "En İyi Teknik Tasarım" ve "En İyi Görsel Tasarım" ödülleri de dağıtılacak.

OTONOM ARAÇ KATEGORİSİ DE YARIN

Öğrencilerin sürücüsüz araç teknolojileri üzerinde faaliyet göstermeye teşvik için oluşturulan “Otonom Araç Kategorisi” yarışı ise yarın düzenlenecek.

Otonom araç kategorisi birincisine 15 bin, ikinciye 12 bin 500, üçüncüye ise 10 bin lira verilecek.

Yarışmanın kapanış ve ödül töreni, 12 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.