Son Dakika

Bilişim dahisi Elon Musk ile Beştepe’de zirve

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün sıradışı bir konuğu ağırladı. Space X ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk dün Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Erdoğan ile basına kapalı olarak 1 saat 10 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Bilişim dahisi Elon Musk ile Beştepe’de zirve

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Los Angeles ile San Francisco arasındaki 643 kilometrelik yolu 30 dakikada kat edebilmeyi sağlayan ‘Hyperloop’ projesi ile toplu taşımada çığır açmayı planlayan Musk’ın Erdoğan ile yaptığı görüşmede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da hazır bulunması dikkat çekti.

UYDU, TRAFİK VE DAHA BİRÇOK MESELE…

Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Musk’ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek “Yarın (bugün) bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk. Bunun yanında Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk’ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu” dedi.

12 yaşında girdiği bilişxim sektöründe kurduğu şirketler ve yazdığı yazılmlarda milyarlarca dolar servete ulaşan Musk, şu sıralar 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketi ile uzay araştırmalarına ağırlık veriyor

Yorumlar