Son Dakika

Çöp kamyonundan zırhlı araca başarı hikâyesi

İtfaiye, akaryakıt tankeri, çöp kamyonu gibi birçok alanda araçların üzerine ekipmanlar üreten Katmerciler bu kez de TOMA üretimine girdi. Bu alanda da başarı yakalayan Katmerciler zırhlı taşıyıcıları ihraç etmeye hazırlanıyor.

Çöp kamyonundan zırhlı araca başarı hikâyesi

Katmerciler AŞ İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, yaptığı açıklamada, 1985 yılında kurulan şirketin şasi halinde aldığı kamyon ve kamyonetleri ihtiyaca göre süreçlerden geçirerek 30 farklı araca dönüştürdüğünü anlattı. Dünya genelinde günlük hayat içinde yoğun kullanımı bulunan bu araçların giderek büyüyen bir pazarının söz konusu olduğunu belirten Katmerci, firmanın ilk ihracatını ise 1998 yılında Japonya’ya yaptığını kaydetti. Teknoloji ülkesi olarak bilinen Japonya’ya çöp kamyonu ihraç etmenin firmanın kendine olan güvenini artırdığını, Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve Orta Asya coğrafyasında 56 ülkeye ihracat yapar hale geldiklerini dile getiren Katmerci, halen toplam gelirin yüzde 50-60’ını ihracattan karşıladıklarını ve ilk bin ihracatçı listesinde yer aldıklarını ifade etti.

Türk insanı mühendislikte çok iyi

Su tankeri sattıkları bir müşterinin daha sonra itfaiye aracı ya da çöp kamyonu istediğini, bu nedenle istikrarlı bir pazara sahip olduklarını bildiren Katmerci, şunları söyledi:

“Sektörümüzde tüm Avrupalı firmalarla rahatlıkla rekabet edebiliyoruz. Türk insanının üretim ve mühendislik kabiliyeti çok iyi. Türkiye’nin konumuna baktığımızda etrafında sıkıntılar var. Örneğin Irak ve Suriye en büyük pazarlarımızdı, bugün artık listede yoklar ama bunun yerine Avrupa’yı hedefe aldık. Örneğin ilk kez İngiltere pazarına girdik.”

Katmerci, son dönemde tehlikeli madde taşıyıcıları pazarında iddiayı artırdıklarını robotik teknolojilere yatırım yaparak Avrupa standardı olan ADR’ye uygun üretim gerçekleştirerek Avrupa pazarına gönderdiklerini anlattı.

Yorumlar