Son Dakika

Endüstri devrimi ile “robot hukuku” geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, endüstriyel devrim ve akıllı topluma geçişin hukuk sistemine etkisi olacağını söyledi. Robotlarla üretim yapıldığında robotların hukukunun devreye gireceğini belirten Özlü, bu sebeple Adalet Bakanlığı ile ortak çalışma yürüteceklerini söyledi.

Endüstri devrimi ile “robot hukuku” geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin 4. Sanayi Devrimi’ni ıskalamaması için kurulan “Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu”nun çalışmalarını değerlendirirken geleceğe dair çarpıcı öngörülerde bulundu. Teknolojinin toplumları dönüştürdüğüne dikkati çeken Özlü, 4. Sanayi Devrimi’ne sadece endüstri devrimi olarak bakmadıklarını, toplumsal değişime ve sosyolojik dönüşüme etkilerini de dikkate aldıklarını bildirdi.

Toplumsal dönüşüm kapıda

Bu sebeple söz konusu devrime “Sanayi 4.0” yerine daha kapsayıcı şekilde “Akıllı Toplum 5.0” demek istediklerini dile getiren Özlü, “Çünkü Sanayi 4.0 sadece endüstrideki dönüşümü ifade eden bir kavram. Akıllı Toplum 5.0 ise endüstrideki dönüşümün, toplumsal dönüşüme etkisini de dikkate alan bir yaklaşım. Dönüşüm kapsamında yapılacaklar için her alanda çalışacak özel gruplar oluşturdu. Endüstriyel devrimin ve akıllı topluma geçişin bütçesiyle istihdama ve hukuk sistemine etkisi olacak. Örneğin robotlarla üretim yaptığımız zaman, robotların hukuku devreye giriyor. Bir robot iş yaparken kazaya sebep olduğunda sorumlu kimdir; robotu mu, yazılımını yapanı mı, tasarlayanı mı, sahibini mi, yoksa onu satın alanı mı sorumlu tutacağız? Bütün bunları formüle edip sunmamız lazım. Bu kapsamda bizim dışımızda çalışma yapılması gereken alanları da belirliyoruz, onları Adalet Bakanlığı’na göndererek çalışmalarını söyleyeceğiz” diye konuştu

“Mesleklerin yüzde 50’si kaybolacak”

Özlü, söz konusu dönüşümün istihdama da etkisinin olacağına dikkati çekerek, “Robotlarla üretim devreye girdiğinde insan gücüne ihtiyaç kalmayacak. Dönüşümle vasat bütün işler robotlar tarafından yapılacak. Şu an bilinen mesleklerin yaklaşık yüzde 50’sinin 20-25 yılda kaybolacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla Sanayi Devrimi’nin ilk aşamada yıkıcı etkisinden söz edebiliriz ancak sonrasında sistemin verimliliğin artmasıyla baştaki yıkıcı etki bir süre sonra yapıcı etkiye dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Yorumlar