Son Dakika

Hackerler titreşimle bilgisayarınızı kilitliyor

Yeni yapılan bir araştırma, hackerlerin bilgisayarlarımızdaki sabit diskler olan HDD’leri sadece ses dalgaları kullanarak devre dışı bırakabileceklerini ortaya koydu. Üstelik bunu size yakın olan bir hoparlör aracılığıyla gerçekleştirebiliyorlar.

Hackerler titreşimle bilgisayarınızı kilitliyor

Sonuçları yeni açıklanan bir araştırmaya göre kişisel verilerimizi ya da belki de bütün dünya için önemli bilgilerin bulunduğu sabit diskimizi kırmak için bir yöntem ortaya çıktı. Ses dalgaları bildiğiniz üzere titreşime neden oluyor ve ses özel bir frekansta çıkartıldığında, titreşim etkisini arttıran bir tip rezonans özelliğine sahip oluyor. Modern sabit sürücüler titreşime duyarlı dizayn edilmişlerdir ve beklenmedik bir sarsıntıda, otomatik olarak kapanmaya programlanmışlardır. Bu önlem, mekanik iğnelerin disklere titreşim anında veri yazmasını engeller ve kalıcı hasarların önüne geçmeyi mümkün kılar.

Bu yöntemle bilgisayarınız beklenmedik bir anda devre dışı kalabilir ve sürekli tekrarlanırsa sabit diskinizi sonsuza dek kaybedebilirsiniz. Potansiyel olarak HDD’lerin en çok korunmaya muhtaç olan bilgisayar donanımları olmalarının nedeni, üretimlerinin düşük maliyetlerde olmasıdır. Bu nedenle üreticiler sürekli HDD sistemlerini tercih ederler. Diğer yandan SSD gibi yeni teknolojiler mekanik birimlere sahip olmadıkları için daha güvenli ve uzun ömürlülerdir. Ancak üretimi pahalı olduğundan sık sık karşılaşılmıyor.

BANKAMATİĞİ ETKİSİZ HALE GETİREBİLİR

Bu yeni ortaya çıkan saldırı tipi sadece kişisel bilgisayarlar için değil, halka açık olan ATM’lerdeki bilgisayarlar için de geçerli. Bir bankamatiği soymak isteyen kötü niyetli bilgisayar korsanları, sistemin devre dışı kalmasını ses dalgaları yardımıyla sağlayarak ATM’nin merkez ile iletişimine engel olabilir. Elbette bu söylenenler bir dizi bilimsel çalışmanın ürünü olduğu için korsanlara yol gösterdiğini belirtemeyiz. Çünkü bu frekans aralığı ve şiddeti net bir şekilde açıklanmamış durumda.

Yorumlar