Son Dakika

Küçük eller gökyüzünü merakla araştırıyor

Ankara’da gökbilim alanında eğitimler veren Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, şehir içi ve şehir dışından gelen birçok çocuk ziyaretçinin uğrak yeri oldu.

Küçük eller gökyüzünü merakla araştırıyor

İBRAHİM SEÇKİN TALAŞ / ÖZEL HABER

2017 Mayıs ayında faaliyete geçen merkezde uzay ve havacılık üzerine etkinliklerin olduğunu belirten Gökbilim Merkezi Bilimsel Etkinlikler Koordinatörü Astronom Furkan Tomak, “Açıldığı günden bu yana 22 bin insanı misafir ettik. Türkiye’nin gökbilim alanında en nitelikli adresi olma hedefiyle bilim meraklılarına hizmet veriyoruz. Ziyaretçilerimizin çoğu öğretmenleriyle gelen çocuklar oluyor. Çocukların ufkunu açmak adına güzel bir yerdir” dedi.

3-18 yaşlar arasındaki çocuklara kodlama, robotik, mekanik ve elektronik alanlarında eğitimler verildiğini aktaran Tomak, “Çocuklarımızın hayallerindeki projeleri, gerçekleştirmesini sağlıyoruz. Yeni öğrenciler kendi çözümlerini tasarlıyor ve üretiyor. Biz ise başarma hissini kazandırmak adına motive ediyoruz” diye konuştu.

KENDİ ÜRETEN NESİLLER İÇİN EĞİTİM

Merkezin aynı zamanda STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) merkezi olduğuna dikkati çeken Tomak, “Eğitim sisteminde kendi araştıran, üreten ve başaran nesiller için STEM eğitimi veriyoruz. İsveç, Finlandiya, ABD, Kore gibi teknolojide ilerlemiş ülkelerde üretilmekte ve yaygın olarak kullanılmakta olan Strawbess ve Quirkbot robotik kodlama araç, yöntem ve süreçlerini okullarımızın hizmetine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Tomak, Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nin, NASA’nın canlı bağlandığı bütün teleskoplarla irtibat kurulabildiğine işaret etti.

Yorumlar