Son Dakika

Mobil indirmelere 196 milyon dolar harcadık

Yeni yılda App Store ve Google Play üzerinden uygulama içi satın alma ve aboneliklerin toplam ücreti açıklandı.

Mobil indirmelere 196 milyon dolar harcadık

Yeni yıla girerken geliştirilen yeni yıl uygulamaları için düzenlenen etkinlik satışlarında üreticilerin kazandığı paralar belli oldu. Sensor Tower verilerine göre, geçen seneye göre %12,3’lük bir büyüme var. Pek çok tatil zamanında yapılan etkinliklerle, mobil oyun ve uygulama üreticileri kullanıcılara daha fazla harcama yaptırmak istiyor. 2017 yılının son günlerinde 25 binlerce geliştirici, uygulamalarında yaptıkları etkinliklerle oyuncuları çekmeye çalıştı ve başardı.

Sensor Tower tarafından açıklanan satış raporunda, yeni yılın ilk günü dünya genelinde toplamda 196 milyon dolarlık harcama yapıldığı açıklandı. Rapora Çin’deki Android satışları dahil edilmedi.

Geçen seneki 174 milyon dolarlık harcamadan %12,3 oranında daha büyük bir artış gösteren 2017 yılının ilk günü, geliştiricileri de bir hayli memnun etmiş gibi gözüküyor.

Uygulama sektörü artışta lider

Bu uygulama ve oyunlar, giderek büyüyen bir pazarla birlikte oyun için para kazanma ve abonelik satışlarında geliştiricileri memnun etti. Sensor Tower tarafından yayınlanan raporda, mobil uygulama sektörünün ne kadar büyüdüğünü görebiliyoruz. Bu verilere göre, asıl büyüme oyun sektöründen ziyade uygulama sektöründe olmuş. Geçen yıl 24 milyon dolar gelir elde eden oyun dışı uygulamalar, 2017’de 14 milyon dolarlık bir büyümeyle 38 milyon dolara ulaştı. Bu arada, bu rakamlar yalnızca 25 Aralık’ı ilgilendiriyor. Yıl boyunca kazanılan paralar, normal olarak milyar dolarları bulabiliyor.

Yorumlar