Son Dakika

Sınır güvenliğinde Türk sistemi

Karakol, üs bölgeleri ve sınır güvenliğinde kum torbalarının yerini, kolay ve hızlı kurulan akordeon engel sistemi aldı. El Bab operasyonunda kayıpları en aza indiren sistemin ihracatı için de düğmeye basıldı.

Sınır güvenliğinde Türk sistemi

Türk mühendislerinin geli ştirdiği “akordeon engel sistemi” karakol, üs bölgeleri ve sınır güvenliğinin sağlanmasında kullanılan kum torbalarının yerini aldı. Suriye sınırındaki gelişmelerden sonra kullanılmaya başlanan sistemin ihracatı için de görüşmeler yapılıyor. Akordeon engel sistemleri, tehdit ve saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla çeşitli konfigürasyonlarda savunma bariyerleri olarak kullanılıyor. Askeri ve sivil yaşamda yan yana, üst üste olmak üzere özel yaylar yardımıyla birbirlerine bağlanarak çok hücreli birimlerden oluşan sistemler, kurulduktan sonra toprak, kum gibi malzemelerle doldurularak sağlam bariyerler haline getiriliyor.

YURT DIŞINA DA SATILACAK

Türkiye’de de özellikle Suriye sınırında yaşanan gelişmelere karşı alınan tedbirlerin parçası olarak bir süredir kullanılan sistem hakkında bilgi veren Alp Çelik İhale Müdürü Ahmet Ertürk, Ar-Ge çalışmaları sonrasında güçlendirilen ürünü ilk kez 2 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim etmeye başladıklarını belirtti. Sistemin özellikle Suriye sınırındaki katkılarına işaret eden Ertürk, “Suriye sınır bölgesinde yaklaşık 150 kilometrelik bir bölüm, özellikle Hatay Yayladağ bölgesi, 2 kat kullanılan ürünlerimizin üzerine jiletli teller geçirilerek kapatıldı. Özellikle Suriye’deki El Bab operasyonunda pratik şekilde kullanımı ve kayıpları minimum seviyede tutmasıyla katkı yaptı. Sistemin yurt dışına satışı için görüşmeler yapıyoruz.

Yerli yapım olarak TSK’ya çok daha düşük maliyetli olarak bu ürünü sunuyoruz. Hedef pazarlarımız özellikle Ortadoğu ve Afrika ülkeleri. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF) Suudi Arabistan, Katar, Malezya, Somali gibi ülkelerle güzel sipariş bağlantıları gerçekleştirdik, olumlu geri dönüşlerimiz var” diye konuştu.

MALİYETİ 5’TE BİRE DÜŞÜRDÜ

Akordeon engel sisteminden önce kum torbalarının kullanıldığını anlatan Ertürk, “Kum torbalarının doldurulması ve istiflenmesi çok zaman alan ve emek isteyen bir iş. Ürettiğimiz 5 gözlü akordeon engel sistemiyle 5 bin kum torbasıyla bir günde alınan önlemi bir saate sağlayabiliyoruz. En büyük avantajlarından biri de pratiklik ve hafiflik. Bunun yanı sıra duvarın mermi geçirmez bir şekilde oluşturulması önemli. Rakip ürüne karşı 5’te bir maliyetle bunu TSK’ya veriyoruz” diye konuştu.

Yorumlar