Son Dakika

Türk geliştiricilerin uygulamasına Google engeli

Türk geliştiricilerin uygulamasına Google engeli

Türk geliştiriciler tarafından geliştirilen ve Kasım ayında Play Store’da yayınlanan Papillon uygulamasına Google engeli geldi. Google, önce uygulamanın çalışma mantığını neredeyse birebir yansıtan Selfie-style Answers uygulamasını duyurdu; ardından da Papillon uygulamasını mağazadan kaldırdı.

Öncelikle her iki uygulamanın çıkış tarihine bakacak olursak Papillon Kasım 2017’de sunulan bir uygulama olmasına karşın, Google Selfie-style Answers uygulaması 7 Aralık tarihinde mağazada yerini aldı. Türk mühendislerin ellerinden çıkan uygulama, soru-cevap konsepti ile kullanıcıların farklı konularda video çekerek diğer üyelerle etkileşime girmesini konu alan bir uygulama iken, Google’ın uygulaması da neredeyse aynı konsepti kullanıyor.

Türk geliştiriciden açıklama

İşin bir diğer ilginç tarafı da tanıtım metinlerinde kullanılan ifadelerin benzerliği konusunda. Papillon uygulamasında “alanında bilgili kişilere soru sorabilir ve videolu şekilde cevap alabilirsiniz” ifadesi yer alırken, Google da benzer olarak “tanınmış ve saygın kişiler hakkında soruların cevaplarını bulabilirsiniz” ifadesini kullanılmıştı. Uygulamanın kurucu ortağı Özedemir, “Teknoloji devlerine yenik düşmek zorundasınız” isimli makalede, Google’ın konsept çaldığına dair ifadeler yer alıyor. Bu arada uygulamanın sadece Android mağazasından kaldırıldığını ve App Store’da yayında olmaya devam ettiğini belirtti.

Yorumlar