Son Dakika

‘Uyuyan volkan’ sismometreler ile izleniyor

Nemrut Dağı’ndaki volkanik hareketleri izleyen sismik cihaz geliştiren Bitlis Eren Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle ortak çalışma hazırlandı. Nemrut Dağı’nın hareketliliği için belirlenen yerlere sismometreler konuldu.

‘Uyuyan volkan’ sismometreler ile izleniyor

Burak Çolo/Özel Haber

“Uyuyan volkan” olarak adlandırılan Nemrut volkanında gelecekte herhangi bir hareketlenme ve bir püskürme etkisinin olup olmayacağı, sismik cihazlardan alınan verilerle takip ediliyor. Volkan hareketlerinin izlenmesi çalışmaları, BEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Demirci ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Erkan Aydar ve Yrd. Doç. Dr. İnan Ulusoy tarafından yürütülüyor.

Nemrut’u gözlemlemeye çalışıyoruz

Akademisyenlerle Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı Belde Belediyesinin zemin katına sismometre cihazı bırakan Büyüksaraç, yaptığı açıklamada, Nemrut volkanik sisteminin hareketlerini izlemek için bu yıl çalışma başlattıklarını belirtti. Nemrut’un çevresine volkan hareketlerini gözleyebilmek için sismik kayıtçılar yerleştirdiklerini anlatan Büyüksaraç, şöyle devam etti:

“Üç istasyonda çalışma sürüyor. Bu kayıtlar değerlendirilerek şu anda uykuda diye tanımladığımız Nemrut volkanının gelecekte bir hareketlenme içine girip girmeyeceği ve bir püskürme etkisinin olup olmayacağını gözlemeye çalışıyoruz. Burada özellikle ulaşmak istediğimiz, çok küçük depremlerin artışlarının, sıklıklarının olup olmadığını gözlemek.”

Depremleri kayıt ediyoruz

Büyüksaraç, buradaki çalışmaların Türkiye için çok önemli olduğunu ve istasyon sayısını artırmaya çalıştıklarını ifade etti. Bu istasyonların sadece yanardağın hareketlerini değil, etrafta meydana gelen depremleri de kaydedebildiğini vurgulayan Büyüksaraç, cihazların bir süre önce Tahran’da meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki depremi kaydettiğini dile getirdi.

Yorumlar