Son Dakika

Yılın en çok satan teknoloji ürünleri

2017 yılının en çok satan teknoloji ürünleri açıklandı. Samsung Galaxy Note 8 ve S8‘in de yer aldığı listenin ilk sırasında iPhone var.

Yılın en çok satan teknoloji ürünleri

Burak Çolo / Diriliş Postası

Apple, geçtiğimiz yılki 211 milyonluk satış rakamını aşarak 2017 yılında 223 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. GBH Insights analisti Daniel Ives tarafından oluşturulan listede Apple’ın sattığı bütün telefonlar için toplam rakamlar ortaya konuldu.

Listenin ikinci sırasında 33 milyon ile Apple’ın en büyük rakibi Samsung Galaxy S8+ ve Note 8 modelleriyle Güney Kore’nin Samsung’u yer alıyor. Samsung A ve J serisi de dahil edilirse 320 milyon civarı telefon satmasına rağmen Ives listesinde sadece amiral gemi modellerine yer vermiş. Muhtemelen diğer modeller genellikle orta sınıf olduğu için listede yer almıyor.
İkinci nesil rekor getirecek

iPhone ve Samsung’un Galaxy serisinden sonra en çok satan teknoloji ürünleri listesinin ilk beş sırasında Amazon Echo Dot (24 milyon), Apple Watch (20 milyon) ve Nintendo Switch (15 milyon) bulunmakta.

Apple, bu yıl üç yeni telefonu piyasaya sürmesine rağmen 2015 yılında iPhone 6 ile yakaladığı 230 milyonluk satış rakamına ulaşamamış görünüyor. Ives, 2018 yılında ikinci nesil iPhone SE ve Eylül ayında tanıtılacak olan yeni iPhone modelleri sayesinde Apple’ın 350 milyonluk bir satış gerçekleştireceğini öngörüyor.

Yorumlar