Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Babil dizisi nerede çekiliyor? Babil nerede, ne demek, anlamı nedir?

Babil nerede, hangi ülkede? Babil ne demek ve babil dizisi nerede çekiliyor soruları son günlerde çokça araştırılıyor. Star Tv'nin beğenilen dizisi yeni bölümleriyle ekranlara gelmeye devam ediyor. Babil dizisi ile birlikte Babil kelimesinin anlamı ve Babil'in nerede olduğu da ilgi çekiyor. Peki, Babil dizisi nerede çekiliyor? Babil nerede, ne demek, anlamı nedir? Merak edilen soruların yanıtlarına haberimizde yer vermeye çalıştık...

Babil dizisi nerede çekiliyor? Babil nerede, ne demek, anlamı nedir?

Babil dizisi Star Tv ekranlarında cuma akşamları yeni bölümleriyle izleyici karşısına çıkmaya devam ediyor. Diziyi izleyenler, Babil ne demek ve ne anlama gelir, nerede yer alıyor gibi konuları merakla araştırıyor. Şimdiki Irak sınırları içerisinde var olduğu iddia edilen Babil, zamanın gözde yerleşim yerleri arasında yer almaktaydı. Milattan Önce 450’li yıllarda bile varlığı yazılan Babil, Star TV ekranlarında yayınlanan ‘Babil’ dizisi dolayısıyla son günlerin merak konusu oldu. Peki, Babil dizisi nerede çekiliyor? Babil nerede, ne demek, anlamı nedir ve hangi ülkede yer alıyor sorularının yanıtlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Babil dizisi nerede çekiliyor? Babil nerede, ne demek, anlamı nedir?

Star Tv’de yayınlanan Babil dizisi, İstanbul’un farklı semtlerinde çekiliyor. İlerleyen bölümlerinin çekim yerleriyle ilgili bilgi ize henüz bulunmuyor.

Babil ne demek ve nerede yer alıyor?

Akkadca ‘tanrının kapısı’ anlamını ifade eden Bâbil kelimesi, ‘bâb’ (kapı), ‘ili’ (tanrının), İbrânîce’de Bâbel/Bâvel, Persçe’de Babiruş ve Grekçe’de Babylon şekillerinde kullanılmıştır.

Babil hakkında…

M.Ö. 450’li yıllarda tarihçi Herodot ‘Babil, yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar.’ demiştir. Herodot, şehrin dış duvarlarının 80 kilometre uzunlukta, 25 metre kalınlıkta ve 97 metre yükseklikte olduğunu ve 4 atlı bir arabanın gezinmesine uygun olduğunu belirtmiştir. İç duvarlar, dış duvar kadar kalın değildi. Duvarların içinde som altından yapılmış büyük heykeller bulunan kaleler ve tapınaklar vardı.

Babil Kulesi nerede? Babil Kulesi’ni kim yaptı?

Şehrin içinde ünlü Babil Kulesi vardı. Bu kule, ‘Tanrı Marduk’a yapılan bir tapınaktı ve cennete ulaşmak için göğe doğru yükseliyordu. Babil, M.Ö. 605’den itibaren 43 yıl hüküm süren kral Nebuchadnezzar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise M.Ö. 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır. Bahçeler Nebuchadnezzar’ın sıla hasreti çeken karısı Amyitis’i neşelendirmek için yapılmıştı.Amytis, Medes kralının kızıydı ve iki ülkenin müttefik olması amacıyla Nebuchadnezzar ile evlendirilmişti. Onun geldiği ülke yeşil, engebeli ve dağlıktı. Mezopotamya’nın bu dümdüz ve sıcak ortamı onu depresyona itmişti. Kral, karısının sıla hasretini gidermek için onun memleketinin bir benzerini yapmaya karar verdi.

Yapay dağlar ve suların akacağı büyük teraslar yaptırdı. Yunanlı coğrafyacı Strabo’nun M.Ö. birinci yüzyıldaki tanımlamasına göre, bahçeler birbiri üzerinde yükselen kübik direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu ve büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat nehrinden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu.

Zincir pompa, biri yukarıda, diğeriyse su kaynağında bulunan iki büyük volana gerili, üzerinde kovalar bulunan bir sistemdi. Nehirden dolan kova yukarıya çıkıyor içindeki suyu havuza boşaltıp tekrar nehre dönüyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya doğru akıyordu.

Yunanlı tarihçi Diodorus’a göre bahçeler yaklaşık 120 metre genişlikte ve 120 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindeydi.

Ninova’daki Asurbanipal kitaplığında bulunan çivi yazısı tabletlere göre Babil’de 53’ü büyük, 650’si küçük olan toplam 703 tapınak, 360 sunak, 2 ayin yolu, 24 büyük cadde ve 3 kanal vardı. Şehir dörtgen bir plana göre kurulmuştu. Biri iç, diğeri dış olmak üzere 16,5 kilometre uzunluğunda 2 surla çevriliydi. Surların dışında bütün şehri çevreleyen su hendekleri de vardı.İstilalar yüzünden sönmeye başlayan şehir, özellikle Pers Kralı Keyhüsrev’in Babil’i fethetmesinden sonra sönmeye başlamış, M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda kumlara gömülmüş ve bir kum dağı haline gelmiştir. Bu şehrin, içindeki tapınakların ve asma bahçelerin kalıntıları ancak 20. yüzyılda yapılan kazılarla meydana çıkarılabilmiştir.

Babil’in Irak sınırları içerisinde olduğu rivayet edilmektedir

Babil, Mezopotamya’da adını aldığı Babil kenti etrafında MÖ 1894 yılında kurulmuş, Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Babil’in merkezi bugünkü Irak’ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Babil halkının büyük bir kısmını tarih boyunca çeşitli Sami asıllı halklar oluşturmuştur. Bölgede konuşulmuş en yaygın dil Akadca olmuş olmasına rağmen Sümerce dinsel dil olarak kullanılmıştır. Aramice ise ilerleyen yıllarda bölgenin lingua francası konumuna gelmiştir.

Başlangıçta Akad İmparatorluğu’nda yer alan önemsiz ve güçsüz bir şehir iken, şehrin Amori hükümdarı Hammurabi tarafından kısa süre içinde büyüyen ve gelişen şehir kısa ömürlü de olsa bölgedeki en güçlü imparatorluklardan biri haline gelmiştir. Bu dönemden sonra tüm Güney Mezopotamya’ya Babil denilmeye başlanmış, devletin kutsal şehri Nippur olmuştur. Hammurabi’nin oğlu altında güçten düşen devlet uzun süre boyunca Asur, Kassit ve Elam egemenliği altında kalmıştır. Şehir Asurlular tarafından yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. MÖ 609-539 yılları arasında hüküm sürmüş Yeni Babil İmparatorluğu bağımsızlığını Asurlulardan Keldani Nebupolassar önderliğinde kazanmıştır. Bu devletinde çökmesi ile Babil şehri Ahameniş, Seleukos, Part, Roma ve Sasani egemenliği altında kalmıştır.

Babil dizisinde geçen Ponzi sistemi nedir? Charles Ponzi kimdir?

Babil dizisi nerede çekiliyor Babil nerede, ne demek, anlamı nedir