Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir? Ertuğrul Gazi’nin oğlu Gündüz Bey’in tarihte hayatı nasıl?

Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir? Ertuğrul Gazi’nin oğlu Gündüz Bey’in tarihte hayatı nasıl?

Kuruluş Osman’ın 17. bölümünün yayınlanmasıyla birlikte birçok dizisever, Emre Basalak’ın hayat verdiği Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir? sorusunu sormaya başladı. Geçtiğimiz bölümde Osman Bey’in verdiği destekle Kayı Obası’na bey seçilmişti. Gündüz Bey verdiği kararla tartışmalara neden oldu. Ama bu kararların bir plan gereği böyle davrandığı ortaya çıkmıştı. Seyirciler internet üzerinden Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir? Ertuğrul Gazi’nin oğlu Gündüz Bey’in tarihte hayatı nasıl? sorularına yanıt aramaya devam ediyor. Ayrıntılar haberimizde…

KURULUŞ OSMAN GÜNDÜZ BEY TARİHTE NASIL ÖLMÜŞTÜR?

Tarihi kayıtlarda geçen Gündüz Alp yetişkin bir ömre kadar uzanıyor, hatta Ertuğrul Gazi’den sonra Kayı Boyu’nun beyi olmak için kardeşi Osman Gazi ile mücadele ediyor. Yani Gündüz Alp çocuk yaşta ölmemiş, yetişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile giriştiği beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen yine de kardeşinden ayrılmamıştır. Eskişehir’de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı fakat İnegöl’ün alınışı sırasında şehit düştü.

KURULUŞ OSMAN’DA GÜNDÜZ BEY ÖLDÜ MÜ?

Tarihi sürçe bakarsak Gündüz Bey ölmeyecek. Osman Gazi’nin büyük kardeşi Gündüz Alp hem vazgeçilmez bir danışman hem de seferlerde en önemli bir komutanı durumundaydı. Eskişehir beyinin saldırısına beraberce karşı koymuşlardı. Bu savaşta Köse Mihal’i esir etmişler ise de Osman onu yiğitliğine bağışlayarak affetmişti. Göynük ve Taraklı Yenicesine yapılan akında Gündüz Alp de vardı.5

GÜNDÜZ ALP KİMDİR?

Gündüz Alp, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin kardeşidir. Birçok kaynaklara göre Ertuğrul Gazi’nin babası veya oğludur. Enverî’nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa’ya göre Ertuğrul Gazi’nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî’nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde’nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî’nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi’nin oğlu ve Osman Gazi’nin kardeşidir.

Kuruluş Osman Gündüz Bey kimdir? Ertuğrul Gazi'nin oğlu Gündüz Bey'in tarihte hayatı nasıl?