Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Türkiye’de corona virüsü salgını ne zaman bitecek? Corona salgını ne zaman biter? Uzman isimden açıklama

Türkiye’de corona virüsü salgını ne zaman bitecek? Corona salgını ne zaman biter? Uzman isimden açıklama

Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı rakamlara göre 214 vatandaşımız hayatını kaybederken 13531 kişiye corona virüs teşhisi kondu. Gün geçtikçe coronavirüs vakaları artıyor. Vatandaşlar ise bu salgının ne zaman biteceğini merak edip araştırmalar yapıyor. Konuyla ilgili internet ortamında sorgulama yapanlar, Türkiye’de corona virüsü salgını ne zaman bitecek? Corona salgını ne zaman biter? sorularına arama motorlarından cevap arıyor. Bu sorulara Bilim Kurulu’ndan görevli iki uzman isimden açıklama geldi. İşte detaylar…

BİLİM KURULU ÜYESİNDEN CORONA VİRÜS NE ZAMAN BİTECEK? SORUSUNA YANIT

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüs salgınının ne zaman sona ereceği ile ilgili açıklama yaptı. Salgının muhtemelen Mayıs ayı ortası ya da Haziran ayında biteceğini belirten Çelik, salgının henüz tepe noktaya ulaşmadığını ve önümüzdeki iki haftanın kritik olduğunu söyledi.

MAYIS VEYA HAZİRAN AYINDA BİTECEK

Salgının muhtemelen Mayıs ayı ortası ya da Haziran ayında biteceğini belirten Çelik, salgının henüz tepe noktaya ulaşmadığını ve önümüzdeki iki haftanın kritik olduğunu söyledi. Tarafsız Haber Ajansı’a konuşan Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik’in açıklamaları şu şekilde: “Bu hafta kritik diye düşünüyorum hatta önümüzdeki hafta. Çünkü iki haftalık kuluçka süresini göz önüne alırsanız bu özellikle yurt dışından gelenlerin bulaştırıcılığı diğer insanlarda çıkması ortalama kuluçka süresi 5.2 gün ama 11.5 güne kadar vakaların çoğu gözüküyor
Dolayısıyla önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu düşünüyorum. Pik dönemine umarım erken girmeyiz. Bunu zamana yaymamız gerekiyor. Sağlık hizmetin yükünü artırmamak için o pikin daha geniş parabolik seyretmesi lazım, zamana yaymamız lazım bunu. Hızlı bir pik yüksek bir pik olursa altından kalkması zor olabilir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, corona virüs tehlikesinin ne zaman sona ereceğine ilişkin, “Vatandaşlarımız her şeye çok riayet ederse, evden çıkmazsa, ellerini yıkarsa, benim kişisel tahminim tedbirler çok iyi olmak kaydıyla inşallah haziran başına falan bir rahatlama olacağını umuyorum” dedi.

‘HAZİRAN BAŞINDA RAHATLAMA OLACAĞINI UMUYORUM’

Ünal, verilerden yola çıkarak vaka sayısında tepe noktasına ne zaman ulaşılacağına yönelik bilimsel hesaplamalar yapılabildiğini, ancak bunların hepsinin yine tahminlerden ibaret olduğunu kaydetti. Ünal, virüs tehlikesinin ne zaman ortadan kalkacağına ilişkin kendi tahminini ise şöyle açıkladı:

“Vatandaşlarımız her şeye çok riayet ederse, evden çıkmazsa, ellerini yıkarsa, esas destek orada, kilit nokta orası, yani bu benim kişisel tahminim böyle giderse yaz ayları civarında, yaz aylarına gelirken bir rahatlama olacağını umuyorum. Tabi kalbimin bir köşesi böyle olsun istiyor ama mümkün olduğu kadar sıyrılıp baktığım zaman tedbirler çok iyi olmak kaydıyla inşallah Haziran başına falan bir rahatlama olacağını umuyorum.”

SON RAKAMLAR NASIL?

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tabloya göre corona virüste son rakamlar şöyle;

Cumhurbaşkanlığı Digital Dönüşüm Ofisi’nin açıkladığı tabloya göre ise corona virüste son rakamlar şöyle;

Corona (COVID19-Korona) Virüsü Belirtileri:

  • Birkaç gün süren yüksek ateş (38.3°C ve üzeri),
  • Balgamlı ve/veya Kuru ökürük,
  • Boğaz ağrısı,
  • Nefes darlığı (Nefes alma güçlüğü),
  • Baş ağrısı