DİRİLİŞ POSTASI / NUSRET ODABAŞ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu 2023'ün son günlerinde gündemden hiç düşmeyen Dilan Polat soruşturmasıyla ilginili önemli bir açıklama yaptı. Kara para aklamak vergi kaçırmak suçamasıyla tutuklu bulunan Polat çiftinin tüm malvarlığına el konulup TMSF'ye devredilirken araçları Emniyet envanterine girmişti.

TMSF Dilan Polat soruşturmasıyla ilgili bilgi kirliliğini önlemek için bir açıklama yaptı. 

Açıklamada şöyle denildi:

"Soruşturulan bazı şirketler hakkında hukuki süreç devam ederken, ticari faaliyetlerinin yasalara uygun şekilde aksamadan devam etmesi, ekonominin ve istihdamın korunması için mahkemeler TMSF’yi kayyım olarak atayabilmektedir.

Eski eşini öldüren yazar Funda Demirci'nin cezası açıklandı Eski eşini öldüren yazar Funda Demirci'nin cezası açıklandı

Emanet edilen şirketlerde TMSF’nin öncelikli görevi; kamu borçlarının ödenmesi, istihdamın ve üçüncü şahısların alacaklarının korunmasıdır.

Polat Grubu şirketleri; kayyım atanmasından önce, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda şirketle franchise (marka kiralama) sözleşmesi imzalamıştır.

Bu şekilde sözleşme imzalanan 100’ü aşkın şirketin sadece 5’i hakkında kayyımlık kararı bulunmaktadır. Bunların dışındaki güzellik merkezleri Polat Grubu şirketlerinin “acentesi” veya “temsilcisi” değildir; kendi nam ve hesaplarına ticari faaliyetlerini yürütmektedirler.

Bir başka ifadeyle, mahkeme tarafından kayyım atanmayan şirketler ve güzellik merkezleri, TMSF tarafından yönetilmemekle birlikte, franchise sözleşmeleri kapsamında tarafların karşılıklı hak ve yükümlülükleri devam etmektedir.

Mesnetsiz haberlere itibar edilmemesini, konuya ilişkin TMSF’den yapılacak açıklamaları takip etmenizi önemle rica ederiz."

Muhabir: NUSRET ODABAŞ