Rusya’nın NATO’ya olası saldırıları Batı kamuoyunda tartışma yaratıyor. Savaş ihtimaline karşı harekete geçen Batı ülkeleri teyakkuzda.

Rusya ve NATO arasında savaş ihtimalleri tartışılırken ABD Eski Başkanı Donald Trump’tan gerilimi yükseltecek bir açıklama geldi.

Trump Güney Carolina'daki bir seçim etkinliğinde yaptığı konuşmada, Rusya'yı "faturalarını ödemeyen NATO ülkelerine" saldırmaya teşvik edeceğini söyledi.

Başkanlığı döneminde de sık sık NATO'yu eleştiren ve askeri ittifaka yeterli para vermeyen ülkeleri yerden yere vurarak, "ABD'yi NATO'dan çıkartırım" tehdidini savuran Trump, konuyu NATO toplantılarında da gündeme getirdiğini anlattı.

Adını vermediği "büyük bir ülkenin liderine" bir toplantıda "Para vermeyen ülkelere karşı saldırıları teşvik eder, ne isterlerse yapmasını söylerim" dediğini belirten Trump, saldırı halinde ABD'nin yardıma gitmeyeceğini de "Parayı vermediniz, niye sizi koruyayım? Bedeliniz ödeyeceksiniz" ifadeleriyle dile getirdiğini söyledi.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da 10 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da 10 Filistinliyi gözaltına aldı

Öte yandan Beyaz Saray, Trump'ın açıklamasını "dehşet verici ve delice" diye niteleyerek bu sözlerin ABD'nin ulusal güvenliğini ve küresel istikrarı tehlikeye attığını kaydetti.

Kaynak: Haber Merkezi