Eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in HaYom gazetesine röportaj verdi. Trump, ABD Başkanı Joe Biden'ı bölgedeki savaştan sorumlu tutarak, "Çünkü Hamas ona saygı duymuyor. İki cümleyi bir araya getiremiyor. Konuşamıyor. O çok aptal bir insan. Aptal bir insan. Dış politikası 50 yıl boyunca korkunçtu. Onun döneminde diğer yönetimlerde bulunan insanlara bakarsanız onu zayıf ve etkisiz görüyorlar. Onun yerinde ben olsaydım Hamas böyle bir saldırıyı asla gerçekleştiremezdi." açıklamasını yaptı.

“BIDEN İSRAİL’İN DOSTU DEĞİL”

Trump, "Biden İsrail'in dostu değil. Çünkü Biden İsrail'in dostu olsaydı 7 Ekim asla yaşanmazdı." değerlendirmesinde bulundu.

"Çocuklarınız ya da torunlarınız Hamas tarafından kaçırılsa ve 7 Ekim'den bu yana birçok İsraillinin yaşadığı vahşete maruz kalsa nasıl tepki verirdiniz?" sorusunu yanıtlayan Trump, "Hemen hemen aynı şekilde davranacağımı söyleyebilirim. Bunu yapmamak için deli olmak gerekir. Yalnızca bir aptal bunu yapmaz." ifadelerini kullandı.

Trump, "Savaşın patlak vermesinin ardından ortaya çıkan antisemitizm dalgasına nasıl karşı koyardınız?" sorusunu yanıtlarken, "Bence İsrail çok büyük bir hata yaptı. İsrail'i aramak ve 'Bunu yapmayın' demek istedim. Bu fotoğraflar ve çekimler. Yani Gazze'deki binalara atılan bombaların görüntüleri. 'Bu korkunç bir portre' dedim. Dünya için çok kötü bir resim. Dünya bunu görüyor." dedi.

“İSRAİL LOBİSİNİ KAYBETTİ”

İsrail'in ABD'de eskiden sahip olduğu desteğin şimdi olmadığını söyleyen Trump, "Yaklaşık 15 yıl önce İsrail en güçlü lobiye sahipti. Eğer bir siyasetçiyseniz İsrail hakkında kötü bir şey söyleyemezdiniz, bu siyasi kariyerinizin sonu olurdu. Bugün ise neredeyse tam tersi." şeklinde konuştu.

Trump, "İsrail'in tanıtım ve halkla ilişkiler konusunda daha iyi olması gerekiyor çünkü şu anda mahvolmuş durumdalar. Bence halkla ilişkiler anlamında çok kötü bir şekilde zarar görüyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

ABD’DE İSRAİL LOBİSİ

İngilizce'de "lobbying" olarak geçen Türkçe'ye ise lobicilik olarak tercüme edilen faaliyet günümüzde artık birçok ülkede giderek önem kazanmaktadır.

ABD'de lobicilik faaliyetlerikatılımcı demokrasinin önemli bir unsuru olarak görülmekte, bu çerçevede Amerikan siyasetinde önemli bir yer teşkil etmektedir.

Belediye başkanlarından ABD Başkanına kadar neredeyse tüm siyasetçilerin belirli lobi gruplarının desteklerini almadan seçilmeleri zordur.

1995 tarihli "Lobi Açıklama Yasası" lobi şirketleri/kuruluşları ile bu alanda faaliyet gösteren kişilerin çalışma usullerini düzenleyen temel yasadır.

Bu yasayla, lobicilerin kayıtaltına alınması sağlanarak çalışmaları takip edilmekte, yasal olmayan yollara başvurmaları halinde tespit edilmeleri ve cezalandırılmaları söz konusu olabilmektedir. ABD'deki en büyük İsrail yanlısı lobi olarak kabul edilen İsrail için Birleşen Hristiyanlar'ın (Christians United forIsrael) yaklaşık 7 milyon üyesi bulunmaktadır.

Amerikan İsrail Kamu İlişkileri Komitesi (American Israel Public Affairs Committee - AIPAC) ise, Amerikan Yahudi toplumunun çıkarlarını Kongre nezdinde temsil eden ana çatı kuruluşudur.

AIPAC,Kongre'nin Ortadoğu politikasının oluşturulmasında belirleyici rol oynar.

İsrail güçleri ve sivil Yahudi işgalciler Batı Şeria'da son 200 günde 487 Filistinliyi öldürdü İsrail güçleri ve sivil Yahudi işgalciler Batı Şeria'da son 200 günde 487 Filistinliyi öldürdü

Amerikan Yahudi Kongresi (American Jewish Congress) ve Amerikan Yahudi Komitesi (American Jewish Commiittee) de ABD'de İsrail ve Yahudilerin çıkarlarını gözeten önemli kuruluşlar arasında yer alır.

Araştırmalar Amerikan Yahudilerinin ABD yerel, eyalet ve federal düzeydeki seçimlerde en fazla oy veren dini grup olduğunu göstermektedir.

Yahudi kuruluşlarının ve zengin Amerikan Yahudilerinin siyasetçilerin seçim kampanyalarına cömert bağışlarda bulundukları bilinmektedir.

Buna ilaveten, siyasetçiler ile danışmanları için düzenlenen İsrail ziyaretleri, dış politika konusunda geniş bilgiye sahip olmayan Amerikalı karar alıcılarını etkilemek için sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Muhabir: GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN