Son Dakika

2018 Özbekistan’da reformlar yılı olacak

Özbekistan’da 27 yıllık İslam Kerimov döneminden sonra cumhurbaşkanı seçilen Şavkat Mirziyoyev’in politikaları, 2018’in reformlar dönemi olacağını gösteriyor.

2018 Özbekistan’da reformlar yılı olacak

27 yıllık İslam Kerimov diktasının ardından 5 Aralık 2016’da Cumhurbaşkanı seçilen Şavkat Mirziyoyev’in 2017 yılında ülkenin dışa açılımını gerçekleştirmek için yaptığı reformlara 2018 yılında da devam edecek. Mirziyoyev’in, ülkenin can damarlarından olan tarım sektöründe reformlar yapması, ülkenin en büyük kesimini oluşturan çiftçilerin yüzünü güldürecek kararlar alması, devletin zorunlu satın aldığı pamuk ve buğday ürünlerinin üretimi ve satışının serbestleştirmesi bekleniyor. Bu çerçevede, hükümetin 2018’de pamuk ve buğday arazilerini azaltması, bunun yerine meyve-sebze üretimini artırması öngörülüyor.

Demokrasinin yerleşmesi için köklü değişiklikler yapılacak

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra cezaevlerindeki çok sayıda siyasi mahkûmu serbest bırakan, uzun bir aradan sonra BM Özel Raportörünün ülkedeki cezaevlerini ziyaret etmesine izin veren, çocuk işçiliği ve zorunlu çalışmanın yok edilmesine yönelik kararlar alan Mirziyoyev’in 2018’de de ülkede demokrasinin yerleşmesi ve insan haklarına riayet edilmesi konularında köklü değişiklikler yapacağı belirtiliyor.

Muhaliflere zeytin dalı

Taşkent yönetiminin bu yıl, yurt dışındaki muhaliflere zeytin dalı uzatacağı, ülkede İslamiyet’in baskıdan uzak ve radikal grupların etkisi olmadan yaşanması için gerekli tedbirlerin alınacağı ve bu konudaki hoşgörünün artırılacağı vurgulanıyor. Orta Asya’nın kalbi sayılan Özbekistan’ın 2017’de dalgalı kura geçmesiyle fiyatların artmaya başlaması, yeni yıldaki en büyük endişe olacak. 2018’in sosyoekonomik açıdan nasıl geçeceği, Özbek sumunun değer kaybedip etmeyeceği en çok merak edilen konu olacak gibi görünüyor.

Yorumlar